4. Sanayi Devriminde Türkiye nerede duruyor?
Ekonomi bilgi ve iletişim teknolojileriyle boyut atlıyor. Yarının fabrikalarında insan gücünün yanı sıra akıllı robotlar çalışacak ve makineler birbirleri ile iletişime geçecek. Endüstri 4.0 olarak tanımlanan 4. Sanayi Devrimi, küresel ekonomide dengeleri değiştirecek. Dijital Dönüşüm Derneği de üretim anlayışını kökten değiştirecek yeniliklere Türkiye’nin nasıl hızla adapte olabileceğini ve bu durumu rekabette avantaja dönüştürebilmenin yollarını tartışmak için Endüstri 4.0 Türkiye Forumu’nu düzenliyor.

Kadir Has Üniversitesi’nde 12 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek Endüstri 4.0 Türkiye Forumu’nda, postmodern sanayi devriminden işletmelerin nasıl etkileneceği, akıllı üretimde ve yönetim süreçlerinde ön planda olacak yapay zeka sistemlerinin gelişimi gibi konular deneyimli yöneticilerin bakış açısıyla işlenecek.

Akıllı robotlarla insanlar nasıl çalışacak?

Endüstri 4.0 devrimi ile istihdamın artacağını ve işletmelerin daha yetkin bir işgücüne ihtiyaç duyacağını belirten Dijital Dönüşüm Derneği Genel Sekreteri Koray Tuncer, robotlar kadar bilgi-iletişim teknolojiler konusunda donanımlı çalışanlara olan talebin şimdikinden daha fazla olacağını ifade etti. Belli alanlarda gelişmiş akıllı robotların birbiriyle koordinasyon içinde çalışacağını dile getiren Tuncer, sözlerine şöyle devam etti: “Endüstri 4.0, fabrikadan üretime hatta organizasyon içinde yer alan birçok aracı dahi akıllandıran bir sistem bütünlüğü sunuyor. Uzun yıllardır kullanılan robot teknolojisinin de bu sistem içinde öğrenme kabiliyeti gelişebilen,  insanların birlikte güvenle çalışabileceği akıllı robotlar olarak daha çok nakil, sevkiyat ve diğer lojistik alanlarında görev alacağı öngörülüyor.”

Türkiye sanayi devrimini Endüstri 4.0 ile yapabilir

Endüstri 4.0 Türkiye Forumu’nda gelişmekte olan ülkelerin hangi yol haritaları izleyebileceği ve küresel ekonomideki rolleri masaya yatırılacak. Sanayileşme sürecine geç başlayan Türkiye için Endüstri 4.0 ile bir fırsat sağlanabileceğini belirten Koray Tuncer,  yaşanacak devrimin küresel rekabetin gücünü belirleyeceğini ve bu devrim ile Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel avantajını kullanarak kaybettiklerini geri kazanabileceğini ifade etti. Tuncer, en büyük 10 ekonomi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye için Endüstri 4.0’ın önemli bir strateji olabileceğinin de altını çizdi.

Dijital Dönüşüm Derneği’nin öncülüğünde düzenlenecek etkinliğe ilişkin detaylı bilgiye http://industry40turkey.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

http://www.innover.life/4-sanayi-devriminde-turkiye-duruyor/

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent