Amazondan Şaşırtan Patent
Dünya’nın en büyük alışveriş sitesi olan ve günde rekor seviyede ürün sevkiyatı gerçekleştiren Amazon, bu sefer satın aldığı patent ile gündemde…

Bu zamana kadar geliştirdiği ürün ve hizmetler ile sadece bir alışveriş sitesinden çok daha büyük bir yapıya sahip olduğunu kanıtlayan Amazon, bilindiği üzere şu anda dünyanın en büyük ticaret platformlarından biri. Sadece ABD bölgesinde faaliyet göstermeyen şirket, Hindistan’a kadar uzanan bir hizmet ağına sahip. Nitekim bu dev yapının yanı sıra Kindle, Fire ve Echo gibi ürünlere de imza atmış olan firma, şimdi ise yeni bir patent satın almış durumda. Selfie çekimlerine özel satın alınan patent, yüz tanımayı mümkün kılıyor. Bu yüz tanıma işlemi sayesinde alışveriş yapabilir ve şifre giriş işlemlerinden kurtulabilirsiniz.

Açıklanan bilgilere göre alışveriş sonrasında yüzümüze doğru tuttuğumuz kamera, bizi tanıyacak ve giriş işlemlerini yapmaktan bizleri kurtaracak. Şifre girmeye dahi gerek duymayan yeni sistem sayesinde bilgi hırsızlığının önüne geçilmiş olacak. Zira normalde şifrelerin çalınması söz konusu iken yüz tanıma işlemi sayesinde hesapların daha güvenli hale gelmesi söz konusu.

Gelelim yeni işleyiş yapısındaki en önemli hususa. Yüz tanıma işlemi, aslına bakarsak kişinin fotoğrafını göstermemiz ile beraber de çalışabilir. Bu duruma karşı önlem alacak olan Amazon, bazen çeşitli hareketler yapmamızı isteyecek. Örneğin sağ gözünüzü kırpın tarzı bir komut sayesinde karşısında canlı bir insanın olduğunu anlayacak olan hizmet, bu sayede güvenlik seviyesini bir hayli yukarıda tutmuş olacak.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent