Apple`dan şaşırtıcı patent başvurusu
Apple, tamamen kablosuz kulaklığı AirPods için yeni bir patent başvurusunda bulundu. Amerikan Patent ve Marka Ofisi’nin kayıtlarında Apple’ın sağlık odaklı bir AirPods hazırlığı içinde olduğu ortaya çıktı. Patent metni ile birlikte verilen resimler, büyük bir işitme cihazına benzer bir cihaza işaret ediyor.

Şu anda piyasada olan diğer sağlık odaklı kulaklıklara benzeyen kulaklığın çizimlerinin sadece illüstrasyon amacıyla çizildiğini, daha sonrasında tasarımın değişme ihtimalinin bulunduğunu belirtelim. Kullanıcıların Apple Watch’ta olduğu gibi  kalp atış hızını bu kulaklık sayesinde ölçebileceği söyleniyor.

Farklı bir iddiada ise kulaklıkta VO2, GSR, elektrokardiyogram (EKG), empedans kardiyografi (ICG) ve sıcaklık sensörlerinden bahsediliyor. VO2 sensörleri kan oksijen seviyelerini ölçerken, EKG ve ICG sensörleri kalbin elektriksel aktivitesini tespit ediyor.

GCR sensörleri ise genellikle stres seviyelerini ölçmek için kullanılıyor. Termometrelerin ise hem kullanıcı hem de ortam havasından ölçümler yapabileceği belirtiliyor. Apple’ın gelişmiş biyometrik sensörleri AirPods kulaklığında entegre etmek isteyip istemediği henüz bilinmiyor. Bilindiği üzere Apple’ın daha piyasaya sürülmemiş cihazlarla ilgili çok fazla sayıda patent başvurusu bulunuyor.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent