Apple'ın patenti imza kampanyasına yol açtı!
Apple'ın kamera teknolojisiyle ilgili bir patenti riskli bulunduğu için imza kampanyasına yol açtı!

Teknoloji devi Apple, yeni ve oldukça büyük bir imza kampanyasının muhatabı durumunda. Halihazırda 11 bini aşkın kişi tarafından imzalanan kampanya doğrultusunda Cupertinolu firmanın kamera teknolojilerini üçüncü tarafların müdahelesine açık hale getirmemesi için önlemler alması isteniyor.

Bu da basitçe şu anlama geliyor: Kullanıcılar belirli koşullar altında polis gibi üçüncü tarafların kullanıcıların telefonlarındaki kameraları devredışı bırakma gibi bir olanağa sahip olmalarını istemiyorlar.

Söz konusu kampanya aslında Apple'ın geçtiğimiz Haziran ayında aldığı bir patentle ilgili. Firma yeni bir kızılötesi teknolojiyle telefon kameralarının uzaktan ayrı bir etkiyle devre dışı bırakılmasının önünü açabilecek bir potansiyele sahip. Kullanıcılar bu teknolojinin suistimal edileceğini düşündükleri için kullanıma sunulmasını istemiyorlar.


Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent