Appledan devrim gibi bir yenilik
Patent alma kosunudan birbiriyle yarışan markalardan biri olan Apple, kablosuz kulaklık için patent alıyor.

Patent savaşları şirketler arasındaki en önemli rekabetlerden birisi. Birçok kişi için pazarda yarışan telefon modelleri şirketlerin asıl lokomotifi diye düşünse de aslında bir şirketi büyük yapan elinde tuttuğu patentler oluyor. Microsoft'un Nokia'yı alması ya da Google'ın Motorola'yı satın alması firmaların ürettikleri ürünlere sahip olmak değil; şirketlerin elinde bulundurduğu patentlere sahip olabilmekti. Son dönemde bu noktada en şanslı firma sizin de tahmin ettiğiniz gibi Google oldu.
Apple'da bu bağlamda yeni bir patent aldı ve manyetik çıkarılabilir kablosuz için ilk adımı da atmış oldu. Bu oldukça önemli bir patent zira Apple'ın iPhone 7'de 3,5mm kulaklık girişinden vazgeçtiğini sağır sultan bile duydu. Bu donanımdan vazgeçilmesi soru işareti oluştursa da Apple'ın farklı çözümlerle piyasaya geleceğini görüyoruz.
Apple 2012 yılında 3,5mm jak girişine takılan bir adaptör vasıtasıyla çalışan kablosuz kulaklık patenti almıştı ama yeni patentin bambaşka bir deneyim sunacağı belirtiliyor. 3,5mm kulaklık çıkışının olmamasını avantaja çevirmek isteyen Apple'ın orta-uzun vadade büyük planları olduğu ortadaki bir gerçek. Apple'dan artık Beats ile ortaklaşa geliştirdikleri bir kablosuz kulaklık bekliyoruz.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent