Appleın açtığı iPhone isim hakkı davasını Çinliler kazandı
Apple, iPhone isminin haklarını elinde bulunduran Çinli kılıf üreticisine karşı sürdürdüğü patent davasını kaybetti. Mahkemenin verdiği karar göre deri çanta ve benzeri aksesuarlar üreten Xintong Tiandi adlı firma, ürünlerinde iPhone ismini kullanmaya devam edebilecek.
Apple, bilgisayar donanım ve yazılım alanında iPhone marka adı için 2002 yılında Çin’de patent başvurusunda bulunmuş fakat başvuru 2013 yılında ancak onaylanmış. Deri aksesuarlar üreten Xintong Tiandi ise iPhone markasının patentini 2007 yılında, Apple’ın ilk iPhone’u satışa sunduğu yıl almış. Apple ve Çinli firma arasında ise 2012’den beri telif hakkı konusundaki çekişme sürüyordu. O sene ilk açtığı davayı kaybeden Apple, konuyu farklı bir mahkemeye taşıdı fakat o mahkeme de Çinli firma lehine karar verdi.
Pekin’deki mahkeme, Apple’ın, 2009’dan önce iPhone markasının Çin’de iyi bilinen bir marka olduğunu kanıtlayamadığını ifade etti. Mahkeme, Xintong Tiandi’nin IPHONE ismini kullanmaya devam edebileceği yönünde karar verdi ve Apple bir kez daha Çin’deki telif davasını kaybetmiş oldu. Reuters’ın haberine göre Apple, konu hakkında yorum yapmadı.
Davanın sonucunun Apple’ın çeyrek yıl finansal sonuçlarında 13 yıl sonra ilk kez düşüş görüldüğü haberlerinin ardından gelmesi de ilgi çekici. Son çeyrekte markanın Çin’deki satışlarında yüzde 26’lık düşüş yaşandı. Apple, Çin’de başka konularda da zor zamanlar geçiriyor. Geçtiğimiz haftalarda Çin’de yürürlüğe giren bir yasa yüzünden iBooks ve iTunes’u da bu ülkede erişime kapatmak zorunda kaldı. Son olarak da geçen hafta milyarder bir hissedarın, Apple’ın Çin’deki durumundan endişe ettiği için hisselerini satması haberi gelmişti.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent