Bebekler bu koltukta daha güvenli seyahat edecek
Araç Koltukları İçin Çift Yönlü Dahili Bebek Koltuğu" ile bebekler daha güvenli seyahat edecek.
Türk Patent Enstitüsünden 3 yıllık incelemenin ardından patent alan buluş, otomobil firmalarından üretim için teklif bekliyor.

Çift yönlü dahili bebek koltuğu, aracın elektronik sistemine ileti kablosuyla bağlanarak, kullanıcının tercihine göre istenildiği zaman bebek koltuğu istenildiği zaman ise yetişkin koltuğu olarak kullanılabilecek.

Koltuk aracın arka bölümüne monte edilebildiği için, muhtemel bir kaza anında savrulma sonucu bulunduğu yerden kopmalara karşı daha güvenli.

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Selçuk Erdoğan, yaptığı açıklamada, kompozit malzemeler, tasarım ve imalat konularının uzmanlık alanı olduğunu söyledi.

Öğrencileriyle yıllardır yeni fikirler, projeler ve buluşlar üzerinde çalışmalar yaptığını anlatan Erdoğan, "Türkiye'deki üniversite öğrencileri buluşlar konusunda ileri görüşlü ve üretken. Biz de atölyemizde yeni buluşlar ve icatlar ortaya koyuyoruz. Öğrencilerimin katkılarıyla projelendirdiğim 'Araç Koltukları İçin Çift Yönlü Dahili Bebek Koltuğu' buluşunu Türk Patent Enstitüsü'ne sundum. Buluşumuz 3 yıl sonra değer bularak patent aldı. En son Ford firması buluşumuzla ilgilendi. Buluş şu an otomobil firmalarından üretim için teklif bekliyor." dedi.

"Otomotiv sektörü gelişerek ilerliyor"

Erdoğan, dünyadaki otomotiv sektörünün her geçen gün gelişerek ilerleme kaydettiğini söyledi.

Otomobillerde kullanıcılara marka ve modele göre estetik ve teknik özellikler sunulduğunu anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Günümüzde otomobillerde güvenlik, rahatlık, estetik, güncellik gibi daha çeşitlendirebileceğimiz birçok özellik aranıyor. Bizim buluşumuz da otomobillerin arka koltuğuna kemerle yerleştirilen bebek koltuğunun, yetişkinler için ihtiyaç olduğunda değiştirilme külfetini ortadan kaldırıyor. Aynı yerdeki yetişkin koltuğu istenildiği zaman bebek koltuğu, arzu edildiği zaman yetişkin koltuğu olabiliyor. Yani bebek koltuğunun sök tak işlemleri ortadan kalkmış olacak.

Tek taraflı bebek koltuğu olduğu zaman, arka koltukta yetişkinlerin kullanabileceği az bir hacim kalıyor. Yani bir kısım hacim kullanılamaz oluyor. Arkada iki kişi oturacaksa bir kişi oturabiliyor. Bizim buluşumuzda ise sürücü tek tuşla değişim yaparak yolcusunu rahat ettirebiliyor yani istediği bölümü kullanabiliyor. Otomobilin arka koltuğuna çocuk binmediği zaman yetişkin tarafı tuşa basılarak değişim yapılabilecek."

"Bagajda hacim kaybı oluşmayacak"
Buluşun hem 'sedan' hem de 'hatchback' araçlarda kullanılabilecek bir sistemden oluştuğunu anlatan Erdoğan, çift yönlü dahili bebek koltuğunun, aracın arka bölümüne monte edilebildiği için herhangi bir kaza anında savrulma sonucu bulunduğu yerden kopmalara karşı daha güvenli olduğunu bildirdi.

Buluşun Türk Patent Enstitüsü'nden "A" değeriyle patent aldığını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Otomobillerde teknik özelliklerin yanı sıra genişlik ve kullanılabilir alan da önemlidir. Çift yönlü dahili bebek koltuğu olan araçlarda, bagajda hacim kaybı oluşmayacak. Sürücü tuşa bastığında bebek koltuğu, bagaj ve arka koltuğun arasındaki alana girecek. Bagajda hacim kaybı oluşmayacak. Çift yönlü dahili bebek koltuğu, yeni nesil üretilen araçlarda fabrikasyon sırasında ya da sonradan monte edilebilecek. En son Ford firması yetkilileri bilgi almıştı. Buluşun üretildiğinde hem bebeklerin güvenliği hem de yetişkinlerin rahatı açısından yararlı olacağını düşünüyoruz."
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent