Bu Kez Apple Patent Davasını Kazandı
Apple’ın akıllı telefon ve tabletleri kadar yazılımlarıyla da ön plana çıkmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Hem yazılım hem de donanım konusunda birçok yenilik sunan Apple’ın son dönemde ise patent konusunda bazı sıkıntılar yaşamaya başladığını da söylemek gerekiyor. Özellikle yeni seri akıllı telefonlar için alınan patentlerde Apple’ın epey bir girişimde bulunduğunu da biliyoruz. iPhone 7 telefonları ile beraber artan patentlerin de artık Apple’a konu olmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Zira artık Apple teknoloji ürünleri kadar patent davalarıyla da gündemde. İlk olarak Apple’a patent davaları açılırken şimdilerde ise Apple davalar açmaya başladı.
Bu kez ise Samsung’a karşı yeni bir patent davası gündeme geldi. Daha önce Apple’a patent konusunda dava açan ve davayı kazanan Samsung’un davayı kazandığının belirtilmesinin hemen ardından ise şimdi de Apple’ın karşı bir dava açtığı da ortaya çıktı. Samsung ve Apple arasında yaşanan patent polemiğine bir yenisini daha ekleyen Apple’ın şimdi ise Samsung’a S serisi akıllı telefonlar için dava açtığı da ortaya çıktı.
S serisi akıllı telefonlarda kullanılan teknolojilerinde kendi patentlerinin bulunduğunu belirten Apple, söz konusu dava ile beraber bu kez Samsung’a ağır bir ceza ödettirmeye hazırlanıyor. Zira açıklanan karar ile beraber Apple’ın davayı kazandığı ve Samsung’un da ceza miktarı olarak 120 milyon dolar ceza ödemesi de belirtildi. Henüz karar onaylanmamış olsa da Samsung’un Apple’a 120 milyon dolar gibi bir ceza ödeyeceğinin açıklanması bile Apple’ın patent konusunda bir kez daha gündem olmasına neden oldu.
Henüz konu hakkında ise ne Apple cephesinden ne de Samsung cephesinden bir açıklama gelmedi. Fakat 120 milyon gibi dev bir rakamlar sonuçlanması beklenen davanın Apple ile Samsung’u bir kez daha karşı karşıya getireceği kesin. Öyle ki Apple’ın sadece Samsung ile değil bunun dışında daha birçok akıllı telefon markasıyla daha patent davalarının olması da Apple’ın patent konusunda bir adım öne çıkmasına devam edeceğini de gösteriyor.

Devir Patent Tescil Ofisi. 
#patenthaber #markatescili #patenttescili 
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent