Dünyada en çok patent başvurusu yapan ülke Çin oldu
Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Direktörü Francis Gurry, Çin'in dünyada en çok patent ile marka ve endüstiyel tasarım başvurusu yapan ülke olduğunu söyledi.Başkent Beijing'de dün düzenlenen 2017 Ulusal Fikri Mülkiyet Tanıtım Haftası'nın açılış töreninde konuşan Francis Gurry, fikri mülkiyetin Çin'de bilim ve teknolojiyi geliştiren yeni güç hâline geldiğini belirtti.
Diğer yandan, Çin Fikri Mülkiyet İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, 2016'da Çin'den yapılan uluslararası patent başvurusu sayısı geçen yıla göre yüzde 44,7 oranında artarak 43 bin 100'e ulaştı.
Böylelikle Çin'den şu ana dek yapılan toplam patent başvurusu sayısı ise 1 milyon 103 bine çıktı. Çin, bu alanda ABD ve Japonya'nın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent