GOOGLE PATENT TRÖLLERİNE SAVAŞ AÇTI
GOOGLE PATENT TRÖLLERİNE SAVAŞ AÇTI....

Patent trolleri zor durumdaki şirketlerden aldıkları patentlerle ellerinde bir portföy oluşturuyorlar. Patent fırsatçısı bu trol kuruluşlar açtıkları davalarla bir şeyler üretme hedefindeki şirketlere önemli maddi zararlar veriyorlar.
Google, geçtiğimiz günlerde resmi blogundan bir bildiri yayınlayarak patent trollüğünün teknolojinin gelişimine engel olduğuna dikkati çekerek bir Patent Marketi açacağını duyurdu. Şirketlerin adil rekabet koşullarında ürün haklarını korumak için başvurdukları patent sistemi, Google tarafından da güvence altına alınacak. Google’ın yanı sıra Blackberry, EarthLink, Red Hat gibi şirketler de patent trollerine karşı savaş veriyorlar.
Sistem patenti alınan buluşların patent bilgilerinin Google üzerinde de tescillenerek yatırımcı ve üreticiler tarafından kanuni yoldan satın alınmasına olanak tanıyacak.
Şimdilik deneysel olarak açılacak bu patent satış noktası ABD’de 8 ile 22 Mayıs arasında denenecek. Bu portalde patent sahipleri ilgili patent satın alıcılarıyla bire bir iletişimde bulanabilecek ve ürün patentinin fiyatını açık artırmaya sunabilecekler.

Devir Patent Haber.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent