GTO ile TPE Arasında İşbirliği Protokolü
Gebze Ticaret Odası (GTO) ile Türk Patent Enstitüsü (TPE) arasında işbirliği protokolü imzalandı. 
İmza töreninde konuşan GTO Başkanı Nail Çiler, bir süredir TPE ile gerçekleştirdikleri görüşmeler neticesinde oda bünyesinde Bilgi Doküman Birimi kurulmasına karar verildiğini söyledi. 
Üretime yönelik faaliyetlerde yeni buluşların şirketler için önemli olduğunu dile getiren Çiler, bu işbirliği sayesinde Ar-Ge çalışması yapan kişi, kurum veya kuruluşların sınai mülkiyet hakları konusunda bilgilendirilmesinin ve ulusal ve uluslararası mevzuat ve yayınlara ulaşabilmelerinin sağlanmasının amaçlandığını belirtti.

Çiler, buluşların üzerinde hak sahibi olmanın ticari faaliyetlerde büyük avantajlar sağladığını vurgulayarak, "Ürünün patentini aldığınız zaman sadece kendiniz satabilir ya da lisansını vererek gelir elde edebilirsiniz. Bu önemli bir detay olup, üretime yönelik faaliyet gösteren bir işletme için hem ayrıcalık, hem de ekonomik yönden gelir sağlayacak bir unsurdur" diye konuştu.
TPE Başkan Yardımcısı İbrahim Yaşar ise patent sisteminin gelişmeleri tescilleyen ve belli bir süre imtiyaz sağlayan önemli bir belge olduğunu dile getirdi. 
Patentle faydalı modelin birbirinden farklı olduğuna dikkati çeken Yaşar, tasarım yaparak üretim gerçekleştiren sanayicinin, sadece üretime yönelik faaliyet gerçekleştiren sanayiciden her zaman daha karlı olacağını sözlerine ekledi.

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent