Google iki ilginç patent daha aldı
Dijitalleşme yolunda basılı yayınların tehlikede olduğu açık. Fakat Google, aldığı iki patentle dijital içeriği basılı yayınla bir araya getirmeyi hedefliyor. Google'ın aldığı patentler, "İnteraktif Kitap" için düşünülüyor.
İlk patent, sanal gerçekliği kağıt üzerine taşımayı amaçlıyor. Sayfalar üzerine yerleştirilecek hareket ve baskı sensörleri yoluyla devreye girmesi planlanan sanal gerçeklik öğeleriyle bezenecek olan kitap, böylece okuyucuya hikayeyi okurken aynı zamanda sahneyi izleme olanağı da tanıyacak. Muhtemelen daha çok masal kitaplarına ve dolayısı ile çocuklara yönelik planlanarak alınan bu patentte, ayrıca sayfalar üzerine yerleştirilecek hoparlörler vasıtasıyla sahnenin sesi de aktarılacak.
Google'ın aldığı bir diğer patent ise, günümüzün 3-boyutlu (pop-up) kitaplarının dijitalleşmiş hali olarak planlanıyor. Sayfaları çevirdikçe kitaptan dikey olarak açılması planlanan dijital sayfa, pek de gerçeğe dönüşecek gibi durmuyor. Fakat Google'ın aldığı bu patentler elbette farklı amaçlar için kullanılabilir. Özellikle ilk patent, VR gözlüksüz sanal gerçeklik görüntüleme olanağı güden amacıyla, oldukça dikkat çekici duruyor.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent