Huawei Uluslararası Patent Başvurularında Lider Oldu
Huawei, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (The World Intellectual Property Organization – WIPO) 16 Mart’ta yayınladığı ve 2015’in ikinci yarısında en çok patent başvurusu yapan global şirketlerin açıklandığı listede lider oldu. Huawei toplamda 3898 patent başvurusuyla Qualcomm, Samsung, Sony ve HP gibi markaları geride bırakmayı başardı.

Huawei birinci oldu
WIPO gelen başvuruları Uluslararası Patent İşbirliği Anlaşması (Patent Cooperation Treaty – PCT) standartlarına göre değerlendirirken, gerçekleştirilen patent anlaşmaları bahsi geçen ürünlere ve tasarımlara 148 ülkede patent koruması sağlıyor. PCT kapsamındaki uluslararası patent başvuruları 2015 yılında yüzde 1,7’lik artışla 218.000’e ulaşarak yıl bazında bir rekora da imza atılmış oldu. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Direktörü Francis Gurry, “Özellikle endüstriyel tasarım alanındaki uluslararası patent başvuruları, şirketlerin inovatif ürünler ortaya koyma noktasında geldikleri noktanın da önemli bir göstergesi niteliğinde.” dedi.
Ek olarak, Uluslararası Patent Örgütü Huawei’nin Avrupa Patent Ofisi’ne (EPO) başvuru yapan markalar arasında da dördüncü sıraya yükseldiğini açıkladı. Huawei, Avrupa Patent Ofisi’ne 2015 yılında toplamda 1953 başvuru gerçekleştirdi. Dijital iletişim sektörü ise iki yıl üst üste 1197 patent başvurusuyla diğer endüstriler karşısında açık ara farkla önde olmayı sürdürdü.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent