İstanbullu olmada marka tescilliler öncelikli
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ile anlaşıldı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 yılında ICANN'a yaptığı başvuruya olumlu dönüş yapılması sonucu, gerekli altyapı çalışmalarının da tamamlanmasıyla, ".istanbul" ve ".ist" alan adları için erken kayıtlar başladı. Bundan böyle ".istanbul" ve ".ist" alan adları da ".com" ve ".net" gibi kullanıma açık olacak.   

28 Ocak itibarıyla tescilli dünya markalarının başvurularına açılan ".istanbul" ve ".ist" alan adları, 1 Mart'tan itibaren kamu kuruluşları, vakıf, dernek ve STK'lara açılacak. Tüm bireysel başvurulara ise 10 Mayıs itibariyle açılacak. Bu alan adlarına öncelikli olarak sahip olabilmenin en önemli koşulu ise markanızın tescilli olması.

Berlin ve Londra'dan sonra ilk şehir İstanbul

Berlin ve Londra'dan sonra alan adı uzantısına sahip ilk şehir olan İstanbul, aynı zamanda, dünyadan 66 coğrafik alan başvurusu içerisinde, ".istanbul" ve ".ist" ile iki alan adı uzantısına sahip tek şehir oldu. 

"Yeni alan adlarıyla birlikte hem İstanbul'un markalaşmasına, hem de İstanbul isminden faydalanacak birçok firmaya katkı sağlanmış olunacak. İstanbul ismi ünlü markalar ile tüm dünyada kullanılacak, aynı zamanda firmalar da İstanbul isminden faydalanmış olacak" denildi.

Devir Patent Marka Tescil Ofisi..
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent