Kadın Girişimciden Tüplü Sera Sobası Patenti
MERSİN'in Anamur İlçesi'nde bir tüp firmasının bayiliğini yapan girişimci Neslihan Işık, kendi projesini çizdiği ve patentini aldığı tüplü sera sobasını piyasaya sürdü.

MERSİN'in Anamur İlçesi'nde bir tüp firmasının bayiliğini yapan girişimci Neslihan Işık, kendi projesini çizdiği ve patentini aldığı tüplü sera sobasını piyasaya sürdü. Anamur Tarım ve Gıda Fuarı'nda görücüye çıkaran Işık, ürettiği soba ile özellikle muz seralarında yaşanması muhtemel don olaylarının önüne başarılı şekilde geçildiğini açıkladı. Seranın içerisi ile dışarısı arasındaki ısı farkını sağlıklı şekilde ayarlayabildiklerini kaydeden Işık, "Geçen yıl sobalarımızı tercih eden birçok üretici serasını don olayından kurtarmayı başardı. Bunun üzerine patentini de aldık. İlçede sık yaşanan elektrik kesintilerine önlem için sobalarımızı tüplü olarak geliştirdik. Dışarda ısının eksi 2 dereceye kadar düşmesine karşın tüplü sera sobası ile içerideki ısıyı 5 dereceye kadar yükseltebiliyoruz" dedi. Şu ana kadar sera sahiplerinden yoğun bir talep aldıklarını ifade eden Işık, "Sobamız özellikle muz seraları için tasarlandı. Soba ev tüpü ile çalışıyor ve 170 santigrat ısı sağlıyor. 50 litrelik tanktaki su buhar olarak seraya veriliyor. Bu buhar muzun üzerinde sıcak bir bulut oluşturarak donmayı engelliyor. Bir ev tüpü 30 saat kullanılıyor. İlçede sürekli elektirk kesintisi yaşandığı için sistemimiz alternatif bir özellik taşıyor. Tüp bitmediği sürece asla ısıtmayı durdurmuyor. Sobamız sayesinde çiftçilerin 'Elektrik kesilince ne yapacağız' kaygısı ortadan kalkıyor" diye konuştu.

Talebin yoğun şekilde geldiğini belirten Işık, önümüzdeki günlerde altyapı kurup seri üretime geçmeyi planladıklarını sözlerine ekledi. 

Devir Patent Tescil Ofisi. 
#patenthaber #markatescili #patenttescli #tasarımtescili #patent #devirpatent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent