Konya Tescilde Zirveyi Zorluyor
2015 yılında 42 patent tescili yapan Konya, bu alanda 55 ilin toplamından fazla patent gerçekleştirdi. Patent tescilinde Türkiye’de 8. sırayı alan Konya marka tescili, endüstriyel tasarım ve faydalı modelde de zirveyi zorluyor

55 İLDEN FAZLA PATENT ALDIK

2015 yılı tescil rakamları belli oldu. Patentte Konya Türkiye 8. si olarak iyi bir performans ortaya koydu. Geçtiğimiz yıl yurt genelinde bin 730 adet patent tescili yapılırken, Konya ise plakasını bularak 42 patent tescili ile Türkiye’de yüzde 2,4’lük bir paya sahip oldu. Konya’da, 55 ilin toplamından fazla patent tescili gerçekleştirilirken, ülke genelinde 28 il ise hiç patent tescili gerçekleştiremedi.

MARKA TESCİLİNDE 7. SIRADAYIZ

2015 yılında Türkiye’de 70 bin 111 adet marka tescili gerçekleştirilirken, Konya’da ise bin 960 adet marka tescili gerçekleşmiş olup şehrimiz bu rakamla Türkiye’de 7. sırayı aldı.

Konya’da, 40 ilin toplamından fazla marka tescili gerçekleşti. 2015 yılında 370 adet endüstriyel tasarım tescili gerçekleştiren Konya, ayrıca 185 adet faydalı model tescili gerçekleştirildi. 

Devir Patent Tescil Ofisi
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent