Marka Tescil Ücretleri
Marka tescil hizmet ücretini değerlendirirken sunulan hizmetin kapsamı, kalitesi, takibi, bilgi ve birikimi bir arada değerlendirilerek karar verilmelidir.Devir Patent Tescil Ofisi olarak müvekkillerimizin memnuniyeti önceliğimizdir.
Bilindiği gibi her yıl yapılan binlerce (2013 yılında 93.000 başvuru var) marka tescil başvursunun ortalama % 30-35 dolayında başvuru aşamasında, azımsanmayacak sayıda da markalar bülten yayınında yapılan itirazlar sonucu red edilmektedir. Dahası her yıl tescilli binlerce marka birbirlerini, marka benzerliği, marka tecavüzü, haksız rekabet, vb. nedenler ile dava etmektedirler.
Bu kadar yüksek oranda RED karalarını çıkması sektörümüzün itibarını zayıflatmaktadır. Uzman olmayan kişi ve kurumlar tarafından yapılan başvurular ve/veya gerek tescil sürecinde gerek tescil sonrası olası bir takım sorunları bildiği halde müvekkil ile paylaşmayan paylaşmak istemeyenlerin yanlış başvuruları nedeni ile çok fazla marka başvurusu red edilmektedir. Açıkçası sorunlu bir markadan olası çıkan sorunlardan yeni bir hizmet ücreti yaratmak için RED kararı çıkacağı bile bile başvuru yapılmakta, bunun sonucunda çıkan kısmi veya tümden red kararlarına itiraz hizmeti çıkartılarak ek bir hizmet ücreti yaratılmaktadır.
Yani bir marka başvurusundan birden çok hizmet üreterek çok daha fazla hizmet ücreti kazanmak isteyen kişi ve kurumlar fazla gelir elde etmek için, başvuru sahibinin yaptığı tüm yatırımların heba olmasına, prestij kayıplarına sebep olmaktadırlar. Onun için mutlaka danışmanlık hizmeti aldığınız kişi veya firmalardan mutlaka başvuru öncesi ve marka tescil sürecinde olası sorunları, mutlaka yazılı olarak alınız. Çıkabilecek bir RED kararında, Neden RED kararının çıktığını, bunun kendisi ile neden paylaşılmadığını veya bunu öngörmemişse nasıl bir danışmanlık hizmeti verdiğini mutlaka sorgulayın.
Yine marka tescil başvuru sürecinde olası tüm resmi ve hizmet ücretleri müvekkil ile başvuru öncesi paylaşılmamaktadır. Açıkçası başvuru icin müşteriye cazip gelen bir ücret ile müşteri elde edildikten sonra, marka başvuru sürecindeki diğer tüm işlemlerde ekstra hizmet ücreti alındığından toplamda çok daha fazla hizmet ücreti üretilmektedir. Devir patent tescil ofisi yaptığımız işin arkasında olduğumuzu göstermek için markanın reddi halinde yeni marka başvurusuna ücret alınmamaktadır.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent