Microsoft`un patentli yeni teknolojisi milyarlarca dolar kazandırabilir

Microsoft, Windows 10 işletim sistemiyle birlikte, güvenlik için "Windows Hello" adını verdiği bir teknoloji duyurmuştu. Windows Hello, kullanıcılara yüz ya da parmak iziyle cihazlara giriş yapma imkânı veriyordu. Microsoft yeni atılımıyla bir adım ileri sıçramayı hedefliyor. 

ABD kaynaklı haberlere göre Microsoft, gelecek nesil cihazlarda kullanmak amacıyla daha gelişmiş bir yüz ve iris tanıma patenti almayı başardı.

Kayıtlardan incelenebilen patent başvurusuna göre, sistem göze birçok açıdan ışık tutacak çeşitli bileşenlerden oluşuyor. Işık işlemiyle birlikte kamera, gözün farklı örneklerini fotoğraflıyor ve farklı veri noktaları meydana getiriyor. 

Microsoft'un yeni teknolojisi, bu verileri kullanıyor ve iddiaya göre donanımlardaki standart okuyucuların aksine gerçek bir göz ile bir fotoğraflanmış bir gözü tam manasıyla ayırt edebiliyor. Böylelikle, verilerin geçerliliğini doğrulamak için ek adımlarla güvenlik yükseltilmiş oluyor. 

Microsoft henüz patent aşamasında tuttuğu yeni teknolojisini ne zaman kullanmaya başlayacağını belirtmiyor. Ancak lisanslayıp sattığı takdirde, özellikle telefon ve tablet gibi seri üretimi milyonları bulan donanımlardan milyarlarca dolar kazanabilir.

Hatırlandığı üzere Samsung, son olarak amiral gemisi Galaxy S8 telefonunda kullandığı yüz tanıma teknolojisinde müşterilerinin pratik zekâsına yenik düşmüştü.

Bir kullanıcı, telefonuyla selfie çekerek Samsung'un kusursuz diyerek tanıttığı "Yüz Tanıma" özelliğini birkaç deneme sonrasında geçmeyi başarmıştı.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent