Orijinal görünen oto yedek parçasına izin
Tüketiciye yedek parça kolaylığı geliyor. Yan sanayii ürüne orijinal görünüm kazandırmak için otomobil kapısı, motor bloku ve tampon gibi bölümlerde yedek parça üretebilecek. Bu ürünlerin kullanımı patent ihlali sayılmayacak.  

Türk Patent Enstitüsü (TPE), tüketiciyi korumak amacıyla yedek parça kullanımının yoğun olduğu sektörlere yönelik önemli bir adım atıyor. Birleşik bir ürüne bağımlı olan parçaların, orijinal görünümü kazandırmak üzere onarım amacıyla kullanılması, tasarım hakkının ihlali sayılmayacak.

KORUMA DIŞINDA TUTULACAK
Bu da ana üretici dışındaki üreticilerin de orijinal görünümlü parça üretebilmesinin önünü açacak. Böylece, orijinal parça kullanım sıkıntılarının aşılması ve yedek parça fiyatlarının ucuzlaması bekleniyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda onaylanan ve TPE tarafından hazırlanan Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı Taslağı ile pek çok tüketicinin mağduriyet yaşadığı yedek parça sorununa çözüm getirilecek.
TPE’nin Avrupa Birliği (AB) mevzuatı ve geçmiş yargı kararlarına dayanarak hazırladığı düzenlemeye göre, bütünleşik bir ürünün parçaları artık patent koruması dışında tutulacak. Otomobil kapısı, motor bloku ya da tampon gibi bölümlerde yedek parçaların, ürüne orijinal görünümünü kazandırmak üzere onarımda kullanımı, patent ihlali sayılmayacak. Hak sahibi, yeni model olarak üretilen bir üründe, tasarım haklarını kullanabilecek. Bu düzenleme, yan sanayinin de önünü açacak. Bir araca orijinal görünüm kazandırmak için yedek parça üretilmesi ve kullanılması artık mümkün olacak.

TASARIMA DÜNYADA YENİ OLMA ŞARTI
Taslağa göre tescil edilmek için başvurulan tasarımlara, yenilik incelemesi yapılacak. Tasarımlar, yeni ve ayırt edici olma şartlarını taşımak zorunda olacak. Aksi halde tasarım tescili iptal edilecek. Tasarımın dünyanın hiçbir yerinde daha önceden bilinmemesi şartı aranacak. Tescil süreci dışında, tescil işlemi tamamlanmış bir patent için de itiraz hakkı getirilecek. Taslakla birlikte patent ihlaline de ağır cezalar getirilmesi gündemde.

PATENT İHLALİNE AĞIR CEZALAR GELİYOR
Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ile patent ihlalinde uygulanacak yaptırımlar konusunda yasal boşluk oluşmuştu. Taslakta 2 yıldan 4 yıla kadar hapis, 27 milyardan 46 milyar TL’ye kadar ağır para cezası öngörüldü.

COGRAFİ İŞARETE AMBLEM
Taslağa göre, coğrafi işaret tescil maliyetleri azaltılırken, süreçleri kısaltılacak. İlan ücreti de kaldırılacak. Coğrafi işarete de amblem zorunluluğu geliyor. Tescil edilmiş coğrafi işaretin kullanım hakkına sahip olan kişiler, ambalajın üzerinde enstitü tarafından oluşturulan amblemi kullanabilecek. Üniversitelerdeki buluş potansiyelinin ortaya çıkarılması ve ekonomiye kazandırılması amacıyla akademisyen ya da öğrencilerin buluşlarının hak sahibi üniversiteler olacak. Kamu kurumlarında geliştirilen buluştan elde edilen gelirin üçte biri buluşçuya kalacak. İşçiler tarafından geliştirilen buluş hakkı da işverene ait olacak.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent