Patent Türkiye' yarışmasına büyük ilgi
Patent türkiye yarışmasına 101 üniversiteden 577 başvuru yapıldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından bu yıl ilk kez “Patentle Türkiye” sloganıyla patent yarışması düzenlendi. Üniversitelerde patent potansiyelini harekete geçirmek, sınai mülkiyete dikkat çekmek ve yenilikçi üniversiteleri ödüllendirme amacını taşıyan yarışmaya, 101 üniversiteden 577 başvuru yapıldı.

Yapılan başvurular arasında; enerji makinesi, yangın söndürücü, su arıtma sistemi, akıllı top, akıllı masa, soğutma sistemi, hava temizleyici, alternatif elektrik üretimi, nanoteknolojik giysi, 3D yazıcıdan biyomalzeme üretimi, fren sistemi, radyoaktif ışınlara karşı yumurta kabuğunun tekstilde kullanımı gibi konular yer aldı. 15 Ekim ile 31 Aralık tarihleri arasında başvuru süreci gerçekleştirilen yarışmada; en çok başvura yapan üniversiteler şu şekilde sıralandı: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi birinci, Anadolu Üniversitesi ikinci, Erciyes Üniversitesi üçüncü, Gebze Teknik Üniversitesi dördüncü, İstanbul Üniversitesi beşinci, Karadeniz Teknik Üniversitesi altıncı ve Selçuk Üniversitesi yedinci oldu.

Erciyes en çok başvuru yapan 3’üncü üniversite
Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, Erciyes Üniversitesi olarak yakın zamanda Türkiye’deki 10 Araştırma Üniversitesi’nden biri olarak seçilmenin gururunu şyaşadıklarını belirterek, "Öğrencilerimizin buluş faaliyetlerine verdiği önemin somut göstergesi olarak bu yarışmada en çok başvuruya sahip 3. üniversite olmanın mutluluğunu da ayrıca yaşıyoruz. Hedefimiz Erciyes Teknoloji Transfer Ofisi’nin de katkısıyla üniversitemizin kısa zamanda patent portföyü ile öne çıkmasını sağlayabilmek” dedi.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent