Patent uyarısı
TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman, KOBİ'lere patent uyarısında bulundu. Yarman "Patent almak bir hedef olamaz. Satamadığınız patentler yarın yaptığınız yatırımlarla beraber elinizi ateş topu gibi yakar" dedi

Üniversite Sanayi İşbirliği Platformu (ÜSİMP) tarafından hayata geçirilen Patent Fuarı gerçekleştirildi. Harbiye Askeri Müzesi'nde düzenlenen fuarda konuşan Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman, “Patent almak bir hedef olamaz. Satamadığınız patentler yarın yaptığınız yatırımlarla beraber elinizi ateş topu gibi yakar” dedi.
Yayman, Türkiye'de teknoloji, Ar-Ge, inovasyon ve patent konularının çok fazla dile getirildiği için içeriklerinin boşaltıldığını söyledi. Yayman, “Bazı kavramları çok sık tekrarladığımız zaman içini boşaltıyoruz. Patent almak bir hedef olamaz. Satamadığınız patentler yarın yaptığınız yatırımlarla beraber elinizi ateş topu gibi yakar. Paranız gider. Patent, etkinlik ve verimlilik kavramlarını beraber işletmemiz gerekiyor. Fikrinizi çaldırmamanız lazım.” ifadelerini kullandı.

PATENT BAŞVURULARI ARTIŞ GÖSTERİYOR
Üniversite Sanayi İşbirliği Platformu (ÜSİMP) Yürütme Kurulu ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Eren, modern ekonominin en önemli faktörünün artık sermaye değil, bilgi ve know-how olduğunu anımsatarak, istikrarlı bir şekilde büyüyen Türkiye ekonomisinin teknoloji devrimine yetişmek için tüm gücüyle çabaladığını söyledi. Teşviklerin girişimcilere ve üniversite bilim projelerine önemli destekler sağladığını anlatan Eren, “AB ülkeleriyle aramızdaki makası kapatmanın yegane yolu üniversite-sanayi iş birliğinden geçiyor” dedi.
ÜSİMP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamit Serbest, ÜSİMP'in üniversitelerde üretilen bilginin transfer edilebilmesi ve sanayi-üniversite iş birliğini sistematik hale getirilmesi amacıyla patent fuarı düzenlediğini bildirdi.Türk bilim insanı VSY Biyoteknoloji Üst Yöneticisi (CEO) Ercan Varlıbaş, enerjik sunumuyla katılımcılara şirketinin gelişimini ve çalışmalarını anlattı.
TÜRKİYE'DE ÜRETİLDİ
Varlıbaş “Bakterileri uygun aşamada çoğaltıp sentezledikten sonra ürünü yapıyoruz. Ameliyatlarda korneanın çökmemesi için yer tutucu olarak kullanıyoruz. Enjekte ediyoruz, ameliyatta opaklaşan lensi çıkarıp yerine yenisini koyabilmek için buna ihtiyaç var. Vücut buna reaksiyon göstermiyor. Sıvının kullanımını göz içi için başlattık ama sonra keşfettik ki, yapısını değiştirerek dizde de kullanabiliyoruz. Bütün dünyaya satılıyor şu anda” dedi.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent