Qualcomm, Patent Hakları İçin Apple`dan 4,5 Milyar Dolar Alacak
ABD’li teknoloji devi Apple, Qualcomm’a bir defaya mahsus olmak üzere 4,5 milyar dolar ödeme yapacak.
Büyük firmalar arasındaki ticaret ve anlaşmalar, normal bir insanın günlük yaşamında karşısına çıkan anlaşmalardan daha farklı oluyor. Qualcomm ile Apple arasında da benzer bir anlaşma söz konusu. Kaldı ki bu anlaşmanın içinde bir de dava bulunuyor.

Apple ve Qualcomm, patent konusunda oldukça karışık bir anlaşmaya sahip. Mahkemeye gitmişliği bile olan bu anlaşmada, Qualcomm’un ikinci çeyrek rakamlarına göre Apple’ın Qualcomm'a 4,5 ila 4,7 milyar dolar arasında tek seferlik bir ödeme yapması gerekecek.

Qualcomm’un Apple'dan gelecek para hariç genel performansı oldukça iyi. Beklentilerin üstüne çıkan firma, yüzde 5 büyüyerek 5 milyar dolar ciroya ulaşmayı başardı.
Şirketin CEO’su Steve Mollenkopf, bu çeyrekte beklenenden daha iyi bir performans sergilediklerini ve tahminlerini de aştıklarını ifade etti. CEO, bu durumun şirketin sıkı kalite yönetiminin ve yatırımların sonucu olduğunu söylüyor. Mollenkopf ayrıca Apple ile yeni bir anlaşma yaptıklarını ve Apple'la daha uzun süre müşteri-satıcı ilişkisi içerisinde olmak istediklerini belirtti.

Apple’ın ödemesi Qualcomm’un bir sonraki dönem defterine işlenecek. Ayrıca bu lisans geliri Apple’ı üçüncü çeyrekte bir kez daha ödeme yapmaya itecek. Yine de Çin’de yavaşlayan telefon pazarını ve Apple’ın satışlarındaki düşüşü göz önüne alınca Qualcomm’un kazancının o kadar da fazla olmayacağını söyleyebiliriz.

San Diego merkezli firma, 5G telefonların gelişiyle birlikte piyasanın tekrar hareketlenmesini bekliyor. Qualcomm muhtemelen Apple’ın 5G yongalarını da sağlayacak. Firma halihazırda pek çok amiral gemisi telefona yonga üretimi gerçekleştiriyor.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent