Sakarya Teknokent'ten Girişimcilere Yeni Hizmet
Türkiye’nin İlk Teknokent Patent Ofisi PATENTTO ve Türk Patent Enstitüsü Bilgi Doküman Birimi hizmete girdi.
Sakarya Üniversitesi’nin teknoloji geliştirme merkezi olan Sakarya Teknokent ve ADAPTTO Teknoloji Transfer Ofisi, akademisyen, araştırmacı ve öğrencilerine yönelik hizmetlerine yenilerini ekledi.

ADAPTTO’nun faaliyet geçtiği 2013 yılından buyana fikri sınai mülkiyet alanında önemli mesafeler katettiğini ifade eden Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, son 2 yılda üniversitenin toplamda 60’ın üzerinde patent başvurusu yaptığını, bu rakamın üniversitenin kuruluşundan bu yana yaptığı patent başvurusunun 5 katından fazla olduğunu dile getirdi.
Amaçlarının sadece patent sayısını arttırmak olmadığını, bunun yanında patent başvurusu yapılan buluşların ticarileştirilmesine de ayrı bir önem verdiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Elmas sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir buluşun tescil edilebilmesi için aynı anda üç şartı, tekniğin bilinen durumunun aşılması, yeni olması ve sanayiye uygulanabilir olması, şartlarını yerine getirmesi gerekiyor. Üniversite olarak bunlara bir de ticarileştirilme potansiyelinin bulunması şartını eklemek gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü patenti alınmış fikri, ticari bir değere dönüştüremiyorsanız, en kaliteli belgeye de sahip olsanız, sonuç olarak bu bir kağıt parçasıdır. Dolayısıyla bize göre patentler, sanayinin veya sanayicinin herhangi bir sorununa çözüm üretmelidir. Bu anlamda Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren PATENTTO, fikirlerin ve buluşların patent almasına ve ticarileştirilmesini sağlayarak üniversitemizin ve ülkemizin hedeflerinin sağlanmasına önemli katkı sağlayacaktır.”
PATENTTO ile ilgili bilgiler veren Sakarya Teknokent Genel Müdürü ve ADAPTTO Yöneticisi olan Prof. Dr. Tahsin Engin, fikirleri ve buluşları olan Sakarya Üniversitesi’nden akademisyen,araştırmacı ve öğrencilerin vakit kaybetmeden ADAPTTO ile irtibata geçmesi gerektiğini belirtti. Prof Dr. Engin devamla şunları söyledi: “ADAPTTO olarak SAÜ akademisyen, araştırmacı ve öğrencilerine bu bakış açısını kazandırmayı hedefleyerek; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, onayı ile Sakarya Teknokent bünyesinde bir patent ve ticarileştirme ofisi olan PATENTTO’yu hizmete açtık. PATENTTO, tam zamanlı bir Marka, Tasarım ve Patent Vekili ve iki makine mühendisi ile dışarıda hizmet veren herhangi bir patent ofisinin verdiği tüm hizmetleri sunmanın yanısıra patentlerin ticarileştirilmesinde de buluş sahiplerine destek olmaktadır.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent