Samsung`un patentli Akıllı Lensleri, Enerji Emiyor!

Biz Samsung'un akıllı telefonları ya da televizyonlarını tartışırken, Koreli dev çok farklı teknolojilerini geliştirmeye devam ediyor. İşte son örnek!

Samsung'un akıllı kontakt lensler için çalıştığı bir süredir biliniyor. Ancak bu yılın başlarında, akıllarda kaçınılmaz olarak bir soru işareti oluşmuştu: Bu ufak cihaz gücünü nereden alıyor? Görünüşe bakılırsa Samsung, bu sorunu da çözmeyi başarmış durumda.

Geçen Haziran ayında Samsung, birkaç gün önce yayınlanan bir enerji toplama birimiyle "kontakt lens" başlıklı bir patent başvurusunda bulundu. Yeni patent başvurusunda anlatılan kontakt lens, mercek içinde tabakalı bir piezoelektrik cihaz kullanılarak kullanıcının gözünün hareketi tarafından oluşturulan kinetik enerjiyi elektriğe dönüştüren bir güç kaynağı ünitesi ile donatılmış.

Kullanıcı sürekli gözlerini hareket ettirmeyeceği için, doğal olarak lensin bir çeşit enerji depolama birimine ihtiyacı olacak. Samsung, kullanıcılarına lensin konforlu bir kalınlıkta olacağına ve gereken tüm parçalara sahip olacağı konusunda garanti veriyor.

Bu arada Samsung, akıllı lens üretmenin kendisi için önemli ama büyük ölçüde keşfedilmemiş bir girişim olduğunu da kabul ediyor.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent