Samsung İle Apple Arasındaki Patent Davasında Yeni Gelişme
Apple, geçtiğimiz yıllarda Samsung‘u pek çok kez davalık etmişti. Patentler konusunda çoğu zaman ters düşen bu iki markanın son davasında yeni gelişmeler yaşandı.
Amerikan mahkemeleri geçtiğimiz haftalarda bu davaların birinde Apple’ı haklı bulmuş ve Samsung‘un tazminat ödemesine karar vermişti. Aralarında anlaşan iki markanın anlaşmasını mahkeme bozdu ve ana kararını açıkladı. Buna göre Galaxy Nexus, Galaxy Note, Galaxy Note 2, Galaxy S2, Galaxy S2 Epic 4G Touch, Galaxy S2 Skyrocket, Galaxy S3, Admire ve Stratosphere modellerinin satışı Amerika’da yasaklanacak. Ayrıca mahkemenin belirleyeceği bir tarihte bu cihazları geri toplayacak olan marka, müşterilerinin zararını da tanzim etmek zorunda kalabilir.
Söz konusu yasağa tabi olan akıllı cihazların en güncelinin Galaxy S3 olması şüphesiz Samsung‘un sıfır cihaz satışlarını etkilemeyecektir. Fakat geri toplama durumunda Koreli markanın ciddi bir zararla karşı karşıya gelme ihtimali çok yüksek. Temyiz hakkı bulunan markanın bundan dolayı bu hakkını kullanması bekleniyor.

Devir Patent Marka Tescil Ofisi
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent