Samsung'dan Apple'a Suçlama !
Samsung ile Apple, aralarında bulunan patent tartışmalarına bir yenisini daha eklemiş gibi gözüküyor. Samsung ile Apple arasındaki yeni patent tartışmasının detayları haberimizde.

Samsung ile Apple’ın bir süredir cihaz patenleri konusunda uyuşmazlık içerisinde olduğu biliniyordu. İki teknoloji devi, bir kez daha karşı karşıya gelmiş gibi gözüküyor.

Güney Kore merkezli şirket, ABD Yüksek Mahkemesi’nde görülen patent uyuşmazlığı davasında mahkemenin cihazların tasarım patentlerine yeterince değer biçilmediğini öne sürdü.

Samsung, Apple’dan şikayetçi

Samsung Electronics Co. LTD, Apple Inc.’nin bir akıllı telefondan elde ettiği gelirin, yalnızca Apple’ın ilgili patent bölümlerinden kaynaklanması gerektiğini; fakat Cupertino merkezli şirketin cihazların tamamından gelir elde ettiğini dile getirdi.

Şirketin ürünlerin tamamından gelir elde etmesinden şikayetçi olduğunu ifade eden Samsung, bu durumun tasarım patentlerinin aşırı ödüllendirilmesinden kaynaklandığını belirtti.

Cihazların sahip olduğu çözümlerinin patentlerinin gereğinde fazla ödüllendirildiğini iddia eden Samsung, söz konusu durumun rekabetçi piyasada, ortaya yenilikler koymaya engel olduğunu söyledi.

Patentlere karşı takınılan tavırın benzer diğer davaları da etkileyebileceğini ifade eden şirket, durumun böyle devam etmesi halinde tek bir tasarım patentinin, kendisinden sonra gelen binlerce çözümün patent hakkında sahip olacağını, bunun da haksızlığı ortaya çıkaracağını sözlerine ekledi.

Konunun diğer muhattabı olan Apple ise, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil.

Samsung ile Apple arasındaki piyasa rekabetinin patentler alanında da devam etmesinin, şirketlere bir yararı olup olmayacağı bilinmez; fakat durum çerçevesinde etkilenecek kitlenin kullanıcılardan oluşabileceğine şüphe yok.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent