Sanayicinin eli patent yasası ile güçlenecek
Meclis’teki tüm partilerin destek verdiği patent kanunu ticaret hayatını derinden etkileyecek düzenlemeler getirecek. Yasa marka tanımını bütünüyle değiştirecek.

Sanayicinin uzun süredir  beklediği patent kanunu çıkıyor. Yasa tasarısı  Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda görüşülen Sınai Mülkiyet Kanunu'nda yer alıyor ve Meclis'teki tüm partiler bu yasaya destek veriyor.  Tasarı, patentler yönünden 1879 yılında kabul edilen ve dünyanın altıncı patent kanunu olan İhtira Beratı'ndan (Patent Kanunu) 137 yıl sonra yapılan en büyük düzenleme olma özelliğine sahip olacak. Yasa tasarısının hazırlık çalışmalarında yer alan Avukat Dr. Cahit Suluk, ekonominin çok önemli ayaklarından birisini teşkil eden yeni düzenlemenin, önümüzdeki 20-30 yıllık dönemde Türkiye'nin ticaret hayatını derinden etkileyeceğini söyledi.
‘SES' VE ‘HAREKET' MARKA OLACAK
Yeni düzenlemede markanın tanımında değişikliğe gidildiğini anlatan Suluk, “Buna göre önceki düzenlemede marka tescilinde aranan çizimle görüntülenebilme şartı yerine, markanın koruma konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayacak şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla her tür işaretin marka olabileceği hükme bağlandı. Böylece hukukumuza kaynaklık teşkil eden Avrupa Birliği marka hukukundaki esnek yaklaşım benimsenerek ‘ses' ve ‘hareket' markaları gibi geleneksel olmayan işaretlerin de marka olabileceği benimsendi” dedi.
Yeni düzenleme ile aynı markayı birden fazla kişinin alabileceğini ifade eden Suluk, marka tescili alıp 5 yıl kullanmayanların tescillerinin de iptal edileceğini kaydetti.
Yan sanayi firmalarının büyük firmalardan izin almayıp üretim yapabileceklerini dile getiren Suluk, patent ihlaline de artık cezai yaptırımın kalkacağını belirtti. Düzenleme ile biyoteknolojik buluşlara da artık patentin verileceğini anlatan Suluk, buluşun sahibi üniversite ve hocalara da gelirden pay verileceğini aktardı. Komisyon üyesi CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, destekledikleri patent kanununun sanayiciler için önemli katkı sağlayacağını söyledi. Engin, “Genel olarak biz bu kanunu destekliyoruz. İhtiyaç olan bir kanundu. Süreçler çok uzun sürdüğü için çok maliyetli oluyordu firmalar açısından. O süreleri kısaltmaya yönelik maddeler var içerisinde” diye konuştu.
MARKALAŞMADA EKSİKLİKLER VAR

Markalaşma konusunda ise bazı eksiklikler olduğunu dile getiren Engin, şöyle konuştu: “Hükümetin markalaşma konusunda kapsamlı bir yol izlemesi gerekir. Bütün bakanlıkları kapsayacak şekilde ülkemizde markalaşma konusunda nasıl bir yol izlenebilir, o noktada da çok ciddi eksiklikler var.”
PATENT ENSTİTÜSÜNÜN ADI DEĞİŞECEK

Meclis'te komisyonda görüşülen patent kanun tasarısı pek çok yenilik getirecek. Uzmanlık dairelerinin oluşturulacağı Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) isminin de değişmesi gündemde. TPE'nin yeni ismi kesin olmamakla birlikte ‘Türkiye Marka ve Patent Kurumu' olacak.

Devir Patent Tescil Ofisi. 
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent