Supra, elektrikli süperşarjla mı gelecek?
2015 verilerine göre dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota yeni yayımlanan bir patente göre daha sağlam ve montajı kolay bir elektrikli süperşarj ünitesi üzerinde çalışıyor.

Patentteki detaylar dönme hareketini sağlayacak rulmanların oldukça teknik montaj şemalarını da içeriyor.
Toyota’nın fikri yassı yay yerine normal yay kullanmak.

Böylece üretim ve montajın daha kolay olmasının yanında yeni yay sistemi basıncı daha dengeli ileterek sistemin daha dayanıklı olmasını ve yüksek hızlarda daha iyi performans göstermesini sağlayacak.

Bu patent dokümanlarından birkaç ipucu elde etmek mümkün. Toyota’nın elektrikli süperşarj üniteleri ve çalışma prensipleri üzerinde çalıştığı çok açık. Detaylar ve figürler incelendiğinde bu konuda oldukça yol alınmışa benziyor.

Diğer Otomobil üreticileri için de yeterli detaylara sahip patent dokümanları tüm otomotiv endüstrisi için yol gösterici olacaktır diye düşünüyoruz.

Üretim safhası pek yakında

Toyota bu patent başvurusunu 8 Mayıs 2015’de yapmış ve Birleşmiş Milletler Patent Ofisi 22 Mart 2017’de yayımladı. Patent başvurusunun üzerinden 2 yıl kadar süre geçtiği düşünüldüğünde Japon üreticinin bu teknolojiyi üretim safhalarına taşıması an meselesi.

Bu teknolojinin sergilenebileceği ilk otomobil hangisi olabilir diye düşünüldüğünde yeni jenerasyon Supra akla gelen ilk ihtimal.

Sanal dünyada dolaşan dedikodular Toyota’nın, Supra için hybrid bir versiyon planlıyor olabileceğini işaret ediyor. Toyota’nın, BMW ile ortak geliştirdiği bir platform üzerinde yükselen Supra elektrikli süperşarj kullanacak olabilir mi?

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent