TPE Marka Verilerini Açıkladı
Erzurum 2015 yılı marka başvuru sayısı bakımından Doğu Anadolu Bölgesinde 4, Türkiye illeri sıralamasında ise 40’ıncı oldu. 10 marka başvurusunun kaydedildiği Erzurum, marka başvurusu bakımından, tescilin aksine son beş yılın en kötü performansını gösterdi.

OCAK DÖNEMİ
TPE 2015 Ocak dönemi iller marka başvuru dağılımını açıkladı. Ocak 2015 döneminde Erzurum’dan 10, KUDAKA istatistik Bölgesinden 14, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinden 24, Doğu Anadolu Bölgesinden 87, Türkiye’den ise 7 bin 94 marka başvurusu kaydedildi.

DOSİAD VERİLERİ
DOSİAD Araştırma Merkezi analizlerine göre, Erzurum’un ocak aylı bazlı marka başvuru payı KUDAKA istatistik Bölgesi’nde yüzde 71,42, Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 41,66, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 11,49, Türkiye’de ise yüzde 0,14’lük pay oluşturdu.

MALATYA BİRİNCİ SIRADA
Doğu Anadolu Bölgesi illeri içinde en çok sayıda marka başvurusu 23 marka ile Malatya’dan kaydedildi. Bu ili 18 başvuru ile Elazığ, 17 başvuru ile Van, 10 başvuru ile Erzurum izledi. Ocak 2015 döneminde Kars’tan 4, Ağrı, Erzincan ve Ardahan illerinden 3, Bingöl’den 2, Bitlis, Hakkari, Muş, Tunceli ve Bayburt’tan 1 başvuru alındı. Iğdır’dan ise başvuru olmadı.

TÜRKİYE İLLERİ SIRALAMASI
TPE verilerine göre Erzurum marka başvuru sayısı Türkiye illeri sıralamasında 43’üncü sırada kaldı. Marka başvurusunun en yüksek olduğu iller sırayla, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep, Antalya, Konya, Adana, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Manisa, Denizli, Sakarya, Muğla, Balıkesir, Eskişehir,Hatay, Tekirdağ, Aydın, Trabzon, Samsun, Afyon, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Giresun, Karaman, Malatya, Çanakkale, Elazığ, Van, Kırklareli, Isparta, Aksaray, Mardin, Osmaniye, Çorum, Adıyaman, Rize, Batman, Bolu ve Erzurum olarak bildirildi.

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent