Tesla'nın tahminlerine bir yenisi ekleniyor...
Büyük dahi Nicola Tesla'nın 1898 yılında aldığı ilginç patent, adeta bugünü anlatıyormuş...

Nikola Tesla'nın kendi zamanının, hatta bu zamanın bile ilerisinde bir insan olduğu kesin. Günümüz elektronik sistemlerinde kullanılan alternatif akıma katkısının yanı sıra, ünlü mucit akıllı telefonları, televizyonu ve görünene göre insanlığın sonunu getirebileceğini düşündüğü drone'ları (insansız hava araçları) da tahmin etmişti.

8 Kasım 1898 tarihinde alınan bir patentte Tesla, buluşunun hiçbir kablo veya elektrikli iletkenlere ihtiyaç duymayacağını belirtmekte. Bunun yerine "araçları" hareket ettirmek için "toprak, su veya atmosfer aracılığı ile alınan dalgalar, itici güç veya radyasyon yaratarak" ilerleme yöntemi bulduğunu ve bunların "aktif bölge veya etkin menzil içerisinde kaldığı sürece" hedefe ulaşabileceklerini söylemekte.

Patentin verildiği sırada halen yeni olan radyo dalgaları (ilk olarak 1867'de tahmin edilerek 1890'larda iletişimde kullanılmaya başlamışlardı) bu buluşun bir parçası gibi gözükmekte. Dahası bunları "herhangi bir iletken yolunu takip etmeyen ancak boşluk içerisinde düz çizgiler halinde ilerleyen elektriksel salınımlar" olarak tanımlamaktaydı.

"Method Of And Apparatus For Controlling Mechanism of Moving Vessels or Vehicles" (Hareket eden araçlar veya gemiler için kontrol mekanizması yöntemi ve cihazı) olarak adlandırılan patent, aynı zamanda Tesla'nın drone savaşları hakkında tahminlerini de içermekte. Tesla, bu tahminlerinde drone'ların, "kesin ve sınırsız yok edicilikleri" sebebiyle ülkeler arasında barışı getireceğini söylemekte.

Bu patent ve Tesla'nın iddiaları, internetin dikkatine Matthew Schroyer tarafından geçtiğimiz hafta sunuldu ve Schroyer, gönderdiği tweet'te patentin bir de görüntüsünü yayınlamış durumda.

Her ne kadar şu anda bu seviyeye kadar ilerlemiş olmasak da, Tesla'nın drone savaşlarının potansiyelini insansız hava araçları kullanılmaya başlamadan bir asır önce görmüş olmasının önemini belirtmekte fayda var. Şimdiye kadar bu tehlikesi sebebiyle insanları barışa zorlayan bir teknolojiye en çok yaklaştığımız an ise atom bombaları olmakta ve bu bombalar sebebi ile Sovyetler Birliği ile ABD, neredeyse yarım asır boyunca birbirlerine bakmaktan başka bir şey yapamamışlardı...

Devir Patent Tescil Ofisi. 
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent