Toyota hırsızlığa karşı yeni patent aldı!
Toyota hırsızlık vakalarına karşı güvenliği sağlayacak yeni bir patent aldı. Toyota model araçlar, artık hırsızlara biber gazı sıkacak.

Birçok otomobil markası, kullanıcı konforunu sağlamak amacıyla araç içi koku destek sistemi kullanıyor. Son yıllarda bu araç içi koku sistemleri, sürücüye göre özelleştirilebiliyor. Yolculuk esnasında her sürücü için en sevilen koku otomobilin içinde yayılabiliyor. Bu sistemler genellikle ya yüz tanıma sistemleri ya da akıllı telefon aracılığıyla yapılabiliyor.

Toyota araçlardaki bu havalandırma ve koku sistemlerini güvenlik amacıyla özelleştirecek bir patent aldı. Patente göre araca zorla girişin yapıldığı hırsızlık vakalarında, araç içine biber gazı salınmaya başlanacak. Böylelikle hırsızlık vakasının önlenmesi hedefleniyor.

Ancak bu patentin direkt olarak uygulanması beklenmiyor. Araç içinde çocukların bulunması gibi durumların da göz önüne alınması ve yapılan testlerin sayısının artırılması gerekiyor.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent