Türk Patent Enstitüsü Kilis Katmerini Tescil Etti
KİLİS'in ünlü katmeri Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edildi. Kilis katmerinin tescillenmesi nedeniyle düzenlenen tanıtım toplantısına Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Kilis BelediyeBaşkanı Hasan Kara, İl Jandarma KomutanıAlbay Necmi İnce, Gıda Tarım veHayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, Baklavacılar ve Kadayıfçılar Odası Başkanı Mehmet Temur, daire amir ve müdürleri ile davetliler katıldı. 

Baklavacılar ve Kadayıfçılar Odası Başkanı Mehmet Temur, Kilis katmerinin Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu ise Kilis katmerinin coğrafi işaret tescil sürecinden bahsederek, "Valimizin talimatı ile yaptığımız çalışma sonucu katmerimiz Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edildi. Böylece Kilis katmerinin Kilis’in olduğu tescillenmiştir. Diğer yörelerdeki katmerler ile Kilis katmeri arasında büyük fark vardır" dedi. 

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, katmerinin tescil edilmesinin önemli olduğunu belirterek, "Kilis’in sadece katmeri yok. Kilis karası diye tabir edilen siyah üzümü var. Yöresel yemekleri var. En az tescili yapılacak 70 ürünü var. Kilis Belediyesi olarak bu ürünlerin tescil edilmesi için ne gerekiyorsa bütün desteği vermeye hazırız" diye konuştu. Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Kilis katmerinin dünyada benzeri olmadığını ifade ederek, "Katmer birçok ilde var ama hiç biri Kilis katmeri gibi değil. Daha birçok yöresel ürünümüz var.

Bundan sonra Kilis tavası olmak üzere birçok ürünün tescilini yaptırmak gerekiyor. Katmeri sadece Kilisli ustalar yapmasını bilir. Çünkü yöreye özgü kaymaktan yapılıyor. Unu farklı, fıstığı farklı, bunu herkes kabul ediyor. Katmer deyince akla Kilis gelir" şeklinde konuştu. Yapılan konuşmalardan sonra Kilis katmerinin tescili sırasında katkı ve destek verenlere plaket verildi ve hep birlikte katmer yenildi.

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent