Türk Patent Enstitüsü uluslararası patent otoritesi olma yolunda

TPE'nin WIPO nezdinde, patent alanında uluslararası otorite olarak tanınması için yapılan başvuruya ilişkin, üye devletlerce olumlu tavsiye kararı alındı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "TPE'nin uluslararası patent otoritesi olarak kabul edilişi, 3-11 Ekim'de İsviçre'de yapılacak WIPO Genel Kurulunda resmen ilan edilecek" "WIPO nezdinde uluslararası araştırma ve inceleme otoritesi olmak, Türkiye'ye prestij kazandıracak, aynı zamanda maddi avantajlar da sağlayacak"

Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE), Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) nezdinde, patent alanında Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi (ISEA) olarak tanınması için yaptığı başvuruya ilişkin, üye devletler tarafından olumlu tavsiye kararı alındı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yaptığı açıklamada, TPE'nin, WIPO nezdinde, patent alanında ISEA olarak tanınmak için 15 Mart'ta resmi olarak başvuruda bulunduğunu söyledi.

Konunun, 18 Mayıs'ta Cenevre'de yapılan WIPO Patent İşbirliği Antlaşması (PCT) kapsamındaki Teknik İşbirliği Komitesinin (CTC) 29. Toplantısında görüşüldüğünü anlatan Işık, üye devletler tarafından olumlu tavsiye kararı alındığını bildirdi.

Işık, toplantıda TPE tarafından otorite olma kriterlerinin sağlandığı konusunda geniş kapsamlı bir sunum yapıldığını belirterek, "Otorite olma sürecinde teknik işbirliği yürüttüğümüz Güney Kore ve İspanya tarafından, TPE'nin bütün kriterleri sağladığı yönünde rapor sunuldu. Komite toplantısında başta ABD, Japonya, Çin ve Güney Kore olmak üzere birçok ülke temsilcisi, TPE'nin kriterleri tam olarak sağladığını ve uluslararası otorite olmasını desteklediklerini ifade ettiler. Toplantının kapanış konuşmasında Şili'li oturum başkanı, komitenin TPE'nin ISEA olarak atanmasına ilişkin tavsiye kararını, Ekim ayında toplanacak WIPO Genel Kuruluna önereceklerini belirtti." diye konuştu.

TPE'nin uluslararası otorite olma yolundaki en önemli aşamalardan birini böylece başarıyla tamamladığını vurgulayan Işık, Enstitünün ISEA olarak kabul edilişinin, 3-11 Ekim'de İsviçre'de yapılacak WIPO Genel Kurulunda resmen ilan edileceğini söyledi.

- "Yılda 5 milyon lira tasarruf edilecek"

Işık, TPE için artık yeni bir dönemin başlayacağına işaret ederek, "WIPO nezdinde uluslararası araştırma ve inceleme otoritesi olma yetkisi alan kurumlar, WIPO ile imzalanacak anlaşmanın ardından, PTC kapsamında yapılan uluslararası patent başvuruları için, antlaşmaya taraf ülkelerde geçerliliği olan araştırma ve inceleme raporlarını hazırlama yetkinliği almış oluyor." ifadesini kullandı.

Bu alanda otorite olmanın, Türkiye'ye prestij kazandıracağına da dikkati çeken Işık, bunun aynı zamanda maddi avantajlar da sağlayacağını kaydetti. Türk vatandaşlarının ve ülkede yerleşik şirketlerin PCT kapsamında yaptığı uluslararası patent başvurularının araştırma ve inceleme raporlarının, 19 otoriteden birisi olan Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından düzenlendiğine değinen Işık, "Bu kapsamda EPO'ya, yılda yaklaşık 5 milyon lira kaynak aktarılıyor. Türkiye, uluslararası otorite olduğunda bu para tasarruf edilecek. İlerde daha fazla tasarruf yaparak ve diğer ülkelerden gelecek talepleri de karşılayarak, ülkemize dışardan kaynak girişi de mümkün olacak." şeklinde konuştu.

Işık, otorite yetkinliği almak için PCT kapsamında, araştırma/inceleme raporu düzenleyecek teknik yetkinliğe sahip en az 100 patent uzmanı, araştırma/inceleme için gerekli olan minimum dokümantasyona erişim sağlanması, uzmanların yabancı dil yeterliliği ve araştırma/inceleme faaliyetlerinin tamamını kapsayan, kalite yönetim sistemi kriterlerinin sağlanması gerektiği bilgisini de verdi.

Devir Patent Tescil Ofisi. 
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent