Türk girişimciden atık su arıtma teknolojisi!

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNU ENES KUTLUCA’NIN GELİŞTİRDİĞİ BİYOLOJİK BORU İLE ATIK SU ARITMA TEKNOLOJİSİ BİOPİPE, JAPON MİTSUBİSHİ’NİN HİSSEDARI OLDUĞU METİTO TARAFINDAN TEKNOLOJİ LİSANSLAMA VE ORTAK GİRİŞİM ANLAŞMASIYLA AFRİKA VE ASYA KITALARINDA SATIŞA SUNULACAK.

Enes Kutluca henüz Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi iken kendisine şu soruyu sordu: “Her ev nasıl kendi atık suyunu arıtıp nasıl yeniden kullanabilir?”

Yaratmak istediği çözüm; hem dünyada bir ilk, hem sürdürülebilir hem de çok uygun maliyetli olmalıydı.

Enes Kutluca, bir yıl boyunca kendi evinin garajında çalıştı ve sonuçta dünyanın ilk atıksu arıtım borusu olan BIOPIPE’ı geliştirdi ve bu icadının patentini aldı.

2013 yılında İsviçre’den yatırım alan Kutluca, ortağı Enver Mısırlı ile Biopipe TR Çevre Teknolojileri A.Ş.’yi kurdu.

Türkiye’de son iki yılda kurulumu yapılan önemli projelerin de katkısıyla bugün, Biopipe dünya devlerinin merceğine yerleşmiş durumda.

Her iki kurucu ortak başarılarını net bir vizyona sahip olmakla açıklıyorlar ve hedefl erini şöyle ifade ediyorlar: “Yeniliği heyecanla birleştirerek her evin kendi atık suyunu arıttığı temiz bir dünya görmek.”

Japon Mitsubishi’nin ana hissedarı olduğu Metito ile imzaladıkları ortak girişim anlaşması da, bu hedefte çok önemli bir adım.Bu anlaşma ile Biopipe, Afrika ve Asya kıtalarında satışa sunulacak. Akıllı su yönetimi çözümleri üreten Metito, tasarım, dizayn, inşaat, kimyasallar ve kamu hizmetleri alanlarında faaliyet gösteriyor.


Biopipe, Metito ile yapılan Teknoloji Lisanslama ve Ortak Girişim Anlaşması ile 3 yıl içinde satış hacmini arttırmayı öngörüyor. Ayrıca Biopipe teknolojisinin konvansiyonel sistemlere alternatif hale getirildiği noktada, Metito’nun global pazarda hakim olduğu konvansyionel satış hacmine ilave satış hacmi yakalama da hedefl er arasında.

Biopipe’a devrim yaratan sistem deniliyor…

Biopipe, doğadan ilham alan ve devrim yaratan bir arıtma sistemi. Devrim yaratmasının nedeni atık suyun biyolojik borularda arıtılıyor olması. Tüm arıtma süreci boruların içinde gerçekleşiyor ve çamur/atık üretilmeden organik tarıma bile elverişli temiz su elde ediliyor. Yani Biopipe hem sürdürülebilir, hem çevreci, hem de maliyeti düşük bir atık su arıtma sistemi.

Biopipe’ın özelliklerinden birisi de tamamen Türkiye’de geliştirilen bir teknoloji olmasının yanı sıra uluslararası alanda patentlenerek dünya çapında kulanıma sunulması.

Her eve uygun bir maliyetle uygulanabilen Biopipe, yüksek maliyeti olan kanalizasyon sistemleri kurmakya ve büyük atıksu arıtma tesisleri inşa etmeye alternatif getirmeyi amaçlıyor.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent