Türkiyenin teknolojideki atılımı hızla artıyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2002 yılında 5 olan teknoloji geliştirme bölgesi sayısının, bugün 45 ayrı ilde 64’e ulaştığını belirterek, “Türkiye’nin teknolojideki atılımı hızla artıyor. Kuruluşu gerçekleşen 64. teknoloji geliştirme bölgemiz, Adnan Menderes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi oldu.” dedi.

Işık, teknoloji geliştirme bölgelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında 2001’den itibaren çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Işık, bu sayede söz konusu bölgelerin arttığını söyledi.

Fikri Işık, 2002 yılında 5 olan teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısının, bugün 45 ayrı ilde 64’e ulaştığını bildirerek, “Türkiye’nin teknolojideki atılımı hızla artıyor. Kuruluşu gerçekleşen 64. teknoloji geliştirme bölgemiz, Aydın sınırları içerisinde yer alan Adnan Menderes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi oldu. 2023 hedeflerine doğru ilerleyen yeni Türkiye’de bakanlık olarak her ilde en az bir teknoloji geliştirme bölgesi kurulması için çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bakan Işık, söz konusu bölgelerde 3 bin 890 firma bulunduğunu ve bunlardan akademisyenlerin kurduğu ya da ortağı olduğu firma sayısının 890, yabancı veya yabancı ortaklı firma sayısının ise 177’ye ulaştığını kaydetti.

Firmalarda 40 bin 33 personelin istihdam edildiğine dikkati çeken Işık, bu kişilerin 32 bin 686’sının Ar-Ge, 2 bin 20’sinin destek ve 5 bin 327’sinin de kapsam dışı olarak görevlendirildiğini ifade etti. Bu bölgelerde şu ana kadar 19 bin 322 projenin tamamlandığının altını çizen Işık, 8 bin 387 proje üzerinde ise çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Söz konusu bölgelerde 35 milyar 511 milyon 446 bin 871 liralık satış yapıldığını vurgulayan Işık, 2,4 milyar dolarlık da ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

Teknoloji geliştirme bölgelerinin fikri mülkiyet rakamlarına da değinen Işık, 627 ulusal ve uluslararası tescillenmiş patent bulunduğunu, bin 105 patent başvurusu için ise sürecin devam ettiğini anlattı.

Işık, 172 faydalı modelin tescillendiğini ve 52 faydalı model başvuru sürecinin de sürdüğünü bildirdi. Endüstriyel tasarımda da 36 tescillenmiş ve 11 başvuru süreci devam eden endüstriyel tasarım bulunduğunu belirten Işık, 90 yazılımda telif hakkı alındığını ve 7 yazılımla ilgili başvuru sürecinin sürdüğünü kaydetti.
http://www.innover.life/turkiyenin-teknolojideki-atilimi-hizla-artiyor/

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent