Üniversite dersine marka tescili
Bir vakıf üniversitesinde iş dünyasından önde gelenlerinin girişimcilik eğitimi verdiği ‘Anadolu Kaplanları ve Ege Efeleri’ dersi tescillendi.
Gediz Üniversitesi’nde bir dersi, hocalar yerine sektör temsilcileri veriyor. Girişimcilik ve İnovasyon Eğitimi Yüksek Lisans Programı’nda ‘Anadolu Kaplanları ve Ege Efeleri’ dersine sadece iş dünyasından başarılı isimler katılıyor. Sanayiciler ve işadamları nasıl girişimci olduklarını anlatıyor. Türkiye Patent Esntitüsü de bu dersi tescilledi. Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Yercan, “Türkiye’nin ilk marka tescilli dersi Anadolu Kaplanları ve Ege Efeleri oldu” dedi.
Prof. Dr. Yercan, üç yıldır birçok ismin katılımıyla işlenen ders hakkında şunları söyledi:
“1980 sonrası Anadolu’dan çıkan girişimcilere Anadolu Kaplanları, Ege’den çıkanlara ise Ege Efeleri denilmesi ilham kaynağımız oldu. Bu sıradışı girişimcilik öykülerini ele alarak girişimcilik eğitimi vermeyi amaçladık. Bunu da o başarının sahibinin bizzat öğrencilere aktarmasının etkili olacağını düşündük. Dersimiz ismi ve içeriğiyle hem büyük ilgi çekti hem de Girişimcilik ve İnovasyon Eğitimi Yüksek Lisans Programımıza önemli katkılar sağladı. Ülkemizin ilk marka tescilli dersi olması da bizlere ayrı bir gurur yaşattı.”

Devir Patent Tescil Ofisi.
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent