Uzaktan Kumandalı Elektrikli Yelpaze Üretti
Kayseri'de bir fabrikada işçi olarak çalışan Fırat Başoğlu, izlediği bir filmden etkilenerek uzaktan kumandalı elektrikli yelpaze üretti.

Çocukluğundan beri elektronik aletlere merak duyan 43 yaşındaki Başoğlu, babasının elektronik dükkanında mesleği öğrendi. Organize sanayi bölgesinde bir fabrikada tamir, bakım ve otomasyon bölümünde çalışan Başoğlu, kısa süre önce elektrikli yelpaze imal etti.
Sıcak havalarda özellikle otel ve restoran gibi toplu alanlarda kullanılabilecek elektrikli yelpaze, ayarlanabilen yüksekliği, farklı boyutları ve uzaktan kumanda ile kontrol edilmesiyle kullanım kolaylığı sağlıyor.
Başoğlu, patentini aldığı ürünün ardından hazır yelpazeleri kullanarak farklı boyutlarda, masa üstünde veya yerde kullanılabilecek şekilde elektrikli yelpazeler de tasarladığını dile getirdi.
Elektrikli yelpazeleri, işten artan vakitlerinde ya da izin günlerinde yaptığını ifade eden Başoğlu, kendi imkanlarıyla bunları ürettiğini, eğer destek verilirse ürünün seri üretimini yapabileceğini belirtti. Başoğlu, "Patent belgesinde özellikle lokantalarda ve restoranlarda kullanılabileceği belirtiliyor. Vantilatöre göre çok daha sağlıklı. Vantilatör çarpabiliyor ancak yelpaze serinliği ara ara veriyor. Ürünün sıcak ülkelere ihraç edilebileceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Devir Patent Tescil Ofisi. #markatescili #patent
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent