Vücuda takılan metal parça tarih oluyor
Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Mükemmeliyet Merkezi (BIOMATEN), tıp fakültesi olmayan ODTܒde sağlık alanında önemli çalışmalar yapıyor. Biyomalzeme, diş dolgusundan kontak lenslere, kalp kapaklarından stentlere ve kalça protezlerine kadar her malzemeyi kapsıyor. Türkiye’de biyomedikal cihaz alanında kullanılan ürünlerin yüzde 85’i ithal ediliyor. BIOMATEN Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nesrin Hasırcı, biyomalzeme ürünlerinin, canlı ortamı ile temasa geçtiklerinden, medikal saflıkta ve biyouyumlu olması gerektiğini belirtti. Hasırcı, “Doku mühendisliği, vücuda yerleştirilen destek malzemesinin zaman içinde tamamen erimesi ve doğal doku ile yer değiştirmesi konusundaki çalışmaları kapsar. Vücutta zarar gören bir bölgeye koymak üzere, hastanın kendi hücrelerini veya kök hücreleri taşıyan bir dokunun laboratuvarda yapılması işidir. Önemli olan biyomalzemeyi vücutla uyumlu şekilde yapabilmek, biz de bu konuda çalışıyoruz” dedi. Prof. Dr. Hasırcı, çalışmanın detayını şöyle anlattı:

10 sene sonra yeni sistem

“Şu anda hastaya özel ve vücutta eriyen ortopedik implant üzerinde çalışıyoruz. Sağlık alanında artık metalden kaçış var. Metal 10 sene içinde tamamen ortadan kalkacak. Kişinin kalp pili, kalça protezi var dedektörlerden geçerken ötüyor. Hasta bunu sevmiyor ve istemiyor. Bu sorunlar ortadan kalkacak. Hayvan deneylerini yaptık gayet güzel sonuçlarımız var.”

Yapay kornea yaptık

Patenti hem Türkiye’de hem Avrasya’da onaylanmış, şu anda da Avrupa Topluluğu’nda onaylanmak üzere olan diğer çalışmalarının kornea mühendisliği hakkında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nesrin Hasırcı, “Göz korneası bozulduğu zaman göremezsiniz, o zaman korneanın değişmesi gerekir. Kornea transplantasyonu için de, donör bulunması çok zor. Biz laboratuarda yapay kornea ürettik ve patentini aldık. Tavşanlarda uygulaması oldu ancak insanlar üzerinde henüz denenmedi” şeklinde konuştu.

Bıomaten’in patentli ürünlerinden bazıları

* Yapay Menisküs: Katmanlar halinde hazırlanan mekanik gücü ve esnekliği olan bir implant tipi.
* Kompozit kemik dolgu maddeleri: Polimer, kalsiyum fosfat ve biyoaktif ajanlar içeren ve kemik iyileşmesini hızlandıran bir ürün.
* Yara örtüleri: Diyabet gibi iyileşmesi zor yaralar için bir ürün. Bu patent bir firmaya lisanslandı ve piyasada kullanıma girdi.

Devir Patent Tescil Ofisi..
Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, 'Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması’ başvurularının başladığını duyurdu. Asan, 2021 yılının ilk 6 ayında kuruma yapılan fikri mülkiyet başvurularının da arttığını bildirdi.Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Patentle Türkiye 3’üncü Üniversiteler Patent Yarışması başvurularının başladığını açıkladı. Prof. Dr. Asan, yarışmanın hedef kitlesinin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim gören üniversite öğrencileri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Asan, bu yarışmayla öğrencilerin öncelikle patent konusunda farkındalıklarını artırmayı; bunun yanında da patent araştırması ve patent başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Asan, 2017’de düzenledikleri ilk yarışmaya 101 farklı üniversiteden 518, 2019 yılındaki 2’nci Patent
Devamı »

bloglar

Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları başladı
Orta öğretimde patent atağı
Patent başvuruları geçen yıla göre yüzde 16 arttış gösterdi
Türkiye uluslararası patent başvuruları artış oranında dünya birincisi oldu
Koronavirüse karşı patent başvuruları
Yapay zeka patent alamadı
Devir Patent Tescil Ofisi Data Center Expo Eurasia Fuarına Katılıyor
Yaratıcı fikirleri teşvik eden belge: Patent
Devir Patent