Leave your phone number, our team will communicate with you as soon as possible.
Name - Surname :
Phone :
let's call you
Giyilebilen Çanta Üretti , Taklit Edilmekten Korkuyor
Giyilebilen çanta üretti, taklit edilmekten korkuyorİstanbul Adliyesinde taklit davalarına bakan Fikir ve Sınai Haklar Hukuk Makemesi'nin Yazı İşleri Müdürü Esin Öney Nayir, giyilebilen çanta üretti. Nayir, bir yerlerde çanta unutma riskini sıfıra indiren ve sırt ağrılarını ortadan kaldıran tasarımının taklit edilmesinden korkuyor.

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF), Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) himayesinde ve Türk Patent Enstitüsü (TPE) ev sahipliğinde geçtiğimiz ay İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı. Patentlerin, buluşların, yeni ürünlerin ve teknolojik fikirlerin ticarileştirildiği bir etkinlik olan fuarda İstanbul 1.Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü Esin Öney Nayir’in “çantalı üst giysi” tasarımı, yerli ve yabancı 12 aday içinden üçüncü oldu. Nayir tasarımıyla bronz madalya aldı.
6 yıl önce Türkiye Patent Enstitüsü tarafından “faydalı model” olarak tescil edilen Esin Öney Nayir’in “çantalı üst giysi” modeli, raflarda yerini aldı. Taklit marka davalarının görüldüğü bir mahkemede çalışan Esin Öney Nayir’in tek korkusu da geliştirdiği tasarımının taklit edilmesi.

“ÜRÜNÜMÜN TAKLİTLERİNDEN SAKININ”
Ürününün taklit edilmemesi için büyük çaba gösterdiğini ve farklı projeler geliştirmenin peşinde olduğunu anlatan Esin Öney Nayir, “Benim bu ürünüm gencinden yaşlısına, kız çocuğundan erkek çocuğuna kadar herkesin kullanabileceği geniş bir yelpazeye sahip. İstenildiğinde tek parça istenildiğinde bir bütün olarak kullanabiliyorsunuz. Hırsızlığa ve çalınmaya karşı da etkili olan bu ürün, omuzdan kayma ve yer değiştirme gibi rahatsız edici durumları da ortadan kaldırıyor. Benim tek korkum ise ürünün taklit edilmemesi. Ben aynı zamanda mahkemede bu tür taklit birçok sanatçı ve buluş sahibinin haklarını korumak için uğraşırken kendi ürünümün de taklit edilerek mağdur olmak istemiyorum. Herkesin güvenle kullanabileceği bu ürünümün taklitlerinden sakının” dedi.

ÇANTAYI BİR YERDE UNUTMA RİSKİ YOK
Çantalı üst giysi; üst bedene giyilen giysiye fermuar, bağcık, veltra tutucuları gibi aparatlarla takılıp çıkarılma özelliğine sahip. Çantalı üst giysi, istenildiğinde giysi ve çanta olarak ayrı ayrı kullanılabiliyor. İstenildiğinde çanta vücudun üst kısmını kavradığından ağırlığın omuzlara olan direk temasını önleyip omuzdan kayma ve bir yerde unutulma gibi riskleri ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış. 

Devir Patent Tescil Ofisi.
Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;Ülkesel Marka TesciliYurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut o
Read more »

blogs

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Yurtdışı Patent ( Uluslar Arası Patent PCT )
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Ailece robot üretiyorlar
İndirme Özelliği Nedeniyle Netflix`e Patent Davası Açıldı!
İÜ kimya alanında 2 yeni patent aldı
Patent Tescili
Marka Tescili