Leave your phone number, our team will communicate with you as soon as possible.
Name - Surname :
Phone :
let's call you
Patent

The benefits of registering a patent

 

 

Once you register a patent, apart from using the patent to prevent others from exploiting your invention, you can employ it to raise funds for your business, license it to third parties for commercial returns or sell the patented invention.

 

 

For an invention to be patentable, it must, in general, satisfy three key criteria:

 

1. New – The invention should not be publicly known in anyway, anywhere in the world.

Owners of inventions should be careful to keep the invention secret until a patent application has been successfully made. If the idea has already been talked about, commercially exploited, advertised or demonstrated, then the novelty of the invention may be compromised.

 

 

2. Inventive step – The invention must be something that represents an improvement over any existing product or process that is already available.

The improvement must not be obvious to someone with technical skills or knowledge in the invention’s particular field.  If an invention is new yet obvious to a persons killed in the art, the invention would not fulfil the inventive step requirement.

 

 

3. Industrial application – The invention must be useful and have some form of practical application. It should be capable of being made or used in some form of industry.

 

 

Devir Patent provides a full range of patent services, from freedom-to-operate analysis to patent valuation, from filing to maintenance through prosecution and enforcement to help clients to manage and protect their valuable patent portfolio through out the patent life cycle, both domestically and internationally.

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;Ülkesel Marka TesciliYurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut o
Read more »

blogs

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Yurtdışı Patent ( Uluslar Arası Patent PCT )
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Ailece robot üretiyorlar
İndirme Özelliği Nedeniyle Netflix`e Patent Davası Açıldı!
İÜ kimya alanında 2 yeni patent aldı
Patent Tescili
Marka Tescili