Leave your phone number, our team will communicate with you as soon as possible.
Name - Surname :
Phone :
let's call you
Overseas Registration » Yurtdışı Marka Tescili

Yurtdışı Marka Tescili

 

Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.

Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;

Ülkesel Marka Tescili

Yurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut olmamakla beraber Türkiye’nin yararlanabildiği 3 toplu tescil sistemi bulunmaktadır.

Madrid Protokolü Çerçevesinde Uluslararası Marka Tescil (IR)

Markaların uluslararası tescilini düzenleyen ve Türkiye’nin 01.01.1999’de taraf olduğu Madrid Protokolü sayesinde toplam 84 ülkenin tamamında yada seçilen ülkelerde tek bir başvuru ile koruma sağlanabilmektedir.

Maliyet ve işlem kolaylığı açısından diğer tescil sistemlerine göre daha avantajlı olması sebebiyle en çok tercih edilen marka tescil sistemi Madrid Protokolüdür.

Madrid Protokolünün getirdiği temel avantajlar;

- Markaların tek bir başvuru ve tek bir dil kullanılarak birden fazla ülkede (protokole taraf ülkelerde) uluslararası tescilinin sağlanması,

- Tescil istenen ülkelerde yapılacak olan bireysel başvurulara göre çok daha ekonomik tescil ve tescil sonrası maliyetlere sahip olması,

- Marka tescil edildikten sonra yapılacak olan (unvan veya adres değişikliği, devir, mal ve hizmet listelerindeki sınırlamalar gibi) değişikliklerin tek seferde basit bir işlemle Uluslararası Sicile kaydedilebilmesi,

- Birden fazla ülkede müracaat edilmesi durumunda tüm ülke işlemlerinin birbirinden bağımsız olması (marka bir ülkede kabul edilmez ise diğer ülke işlemleri devam etmektedir),

- Üye ülkelerin protokolü bağlı kalma zorunluluklarından dolayı tescil sürecinin ülkesel müracaata göre daha kısa sürmesi.

Madrid Protokolü ile koruma elde edebilmesi için aranan tek şart menşe ülkede en az bir marka başvurusunun olması gerekmektedir.

Madrid Protokolünün dezavantajı menşe ülkede alınan tescile 5 yıl boyunca bağlı kalmasıdır. 5 yıl içerisinde markanızın herhangi bir şekilde kısmen yada tamamen koruma kapsamı dışında kalması durumunda Madrid Protokolü kapsamındaki tescilinizde koruma kapsamı dışında bırakılacaktır.

 

Madrid Protokolüne Üye Olan Ülkeler:

 

Antigua ve Barbuda Arnavutluk Ermenistan Avusturya Avustralya

 

Azerbaycan Bosna Hersek Bulgaristan Bahreyn Saba

 

Butan Botsvana Benelüks Beyaz Rusya İsviçre

 

Çin Küba Kuraçao Kıbrıs Çek Cum.

 

Almanya Danimarka Estonya Mısır Avrupa Birliği

 

İspanya Finlandiya Fransa İngiltere Gürcistan

 

Gana Yunanistan Hırvatistan Macaristan İrlanda

 

İsrail İran İzlanda İtalya Japonya

 

Kenya Kırgızistan Kuzey Kore Güney Kore Kazakistan

 

Lihteştayn Liberya Lesoto Letonya Litvanya

 

Fas Monako Moldova Karadag Madagaskar

 

Makedonya Mogolistan Mozambik Namibya Norvec

 

Umman Polonya Portekiz Romanya Sirbistan

 

Rusya Sudan Isvec Singapur Slovenya

 

Slovakya Sierra Lion San Marino Sao Tome Saint Martin

 

Suriye Svaziland Tacikistan Turkmenistan Ukrayna

 

Amerika Ozbekistan Vietnam Zambiya  

 

 

 

 Avrupa Topluluk Markası Başvurusu (CTM)

1 Ocak 1996 tarihinde yürürlüğe giren bu uygulama sayesinde tek marka başvurusu ile 27 Avrupa Birliği ülkesinde marka koruması elde edilebilmektedir. Topluluk Markası tescil işlemleri İspanya’nın Alicante şehrindeki Topluluk Markaları Ofisinde (OHIM) yürütülmektedir.

Topluluk markasının başlıca avantajları şunlardır:

- Tek başvuruyla tüm Avrupa Topluluğu ülkelerinde marka tescili yapılabilmesi,

- Her ülkede ayrı tescil başvuruları ile karşılaştırıldığında çok daha ekonomik maliyetlere sahip olması.

Madrid Protokolü ile kıyaslandığında;

- Menşe ülkede en az bir başvuru zorunluluğu aranmamaktadır. Böylelikle Madrid Protokolünde olduğu gibi menşe ofisteki markaya bağlılık ortadan kalmıştır.

- Tek seferde tüm ülkeler seçilmelidir. İstenilen ülkelerde tescil edilmesi gibi bir hak yoktur.

- Tüm ülkelerin işlemleri birbirlerine bağlıdır. Bu nedenle bir ülkede markanız ret edildiğinde diğer ülkelerde de ret edilmektedir.

Fakat bu konu diğer bir açıdan bakıldığında avantaja da dönüşebilmektedir. Markanızı tek bir ülkede kullanılması tüm ülkelerde kullanılıyor olarak sayılacaktır. Buda olası dava işlemlerinde bir avantaja dönüşecektir.

 

 

Avrupa Birliği Üye Ülkeler:

 

Avusturya Finlandiya İtalya Polonya İsveç

 

Estonya İrlanda Hollanda İspanya İngiltere

 

Macaristan Malta Slovenya Danimarka Belçika

 

Lüksemburg Slovakya Çek Cumhuriyeti Yunanistan

 

Romanya Kıbrıs Almanya Litvanya

 

Bulgaristan Fransa Letonya Portekiz

 

 

 

OAPI (Afrika Birliği)

 

OAPI (Afrika Sınai Mülkiyet Hakları Organizasyonu) tarafından yürütülen bu tescil sistemi ile tek başvuruda 16 Afrika ülkesinde tescil başvurusu yapmak mümkündür.

Oapi Ülkeleri

 

Benin Kamerun Burkina Faso Kongo Ekvator Ginesi

 

Mali Çad Moritanya Nijer Fildişi Sahilleri

 

GabonGineOrta Afrika CumhuriyetiSenegalGine BissauTogo

 

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;Ülkesel Marka TesciliYurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut o
Read more »

blogs

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Yurtdışı Patent ( Uluslar Arası Patent PCT )
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Ailece robot üretiyorlar
İndirme Özelliği Nedeniyle Netflix`e Patent Davası Açıldı!
İÜ kimya alanında 2 yeni patent aldı
Patent Tescili
Marka Tescili