Leave your phone number, our team will communicate with you as soon as possible.
Name - Surname :
Phone :
let's call you
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Bakan Özlü, TÜBİTAK reformunun ayrıntılarını anlattı: Sistemle 'sahipli Ar-Ge' gelecek. Tohum geliştiriyorsak, Tarım Bakanlığı; aşı geliştiriyorsak Sağlık Bakanlığı uzmanları işin içinde olacak. Bakanlık, aşıyı doktorlara tavsiye etmiyorsa, biz onu alıp ne yapacağız?
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, üretimde 'sahipli Ar-Ge' modelinin geleceğini açıkladı. TÜBİTAK tarafından, tohum ya da milli bir aşı geliştirilmesi durumunda, ilgili bakanlık uzmanlarının da işin içinde olacağını belirten Özlü, "Aşı geliştiriyorsak ve Sağlık Bakanlığı doktorlara kullanmayı tavsiye etmiyorsa biz onu ne yapacağız? Veya Tarım Bakanlığı, çiftçiye bizim geliştirdiğimiz tohumun kullanılmasını tavsiye etmiyorsa, biz o tohumu ne yapacağız? Bizim yaptığımız işin bir kullanıcısı, sahibi olacak. Kullanıcısı, sahibi olmayan Ar-Ge’yi yapmayacağız" değerlendirmesini yaptı. Bakan Özlü, Bakanlar Kurulu’nda yaptığı 'TÜBİTAK Reformu' sunumu hakkında bilgi verdi.
ETKİ ANALİZİNİ YAPAMIYORUZ
Türkiye’de çok sayıda firmanın Ar-Ge desteği verdiğini belirten Özlü, “Bunlar küçük küçük meblağlarda dağınık bir yapıda. Bir çıktı elde edemiyoruz ve verdiğimiz bu desteklerin etki analizini de yapamıyoruz. Bir sistem düşünün; girdileri, çıktıları var. ‘Girdilerde’ para, insan kaynağı gibi faktörler var. ‘Çıktılarda’ da patent sayısı, yayın sayısı, ortaya çıkan ürünler. Türkiye’de son 14 yıldır Ar-Ge ye artarak devam eden kaynak ayırıyoruz. Patent ve araştırmacı sayımız arttı. Bu sene araştırmacı sayımız 122 bine ulaştı. Araştırmacı sayımız, harcadığımız para, patent başvuru sayısı artıyor ama imalat sanayimizdeki yüksek teknolojili ürünlerin payı veya ihracatımız içerisindeki payı düşüyor” dedi. 
İşte yapısal dönüşüm bu! 
Türkiye'nin notunu kıranların veya eleştirenlerin 'Sizin yapısal dönüşüme ihtiyacınız var' dediğini ifade eden Özlü, "İşte yapısal dönüşüm bu" diye konuştu. Konu hakkında dünya modellerini de incelediklerini belirten Bakan Faruk Özlü, "Ama bu Türkiye’nin kendi modeli" ifadesini kullandı.
Sanayiye entegre edeceğiz
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun kaldırılarak yerine Bilim, Teknoloji ve Sanayi İcra Kurulu’nun kurulacağını belirten Özlü, "Esas olan sanayidir. Çünkü ekonomiye fayda ve katkı sağlayan sektör, sanayi sektörü. Bizim amacımız, sanayiye teknoloji enjekte etmek. Sanayimiz daha yüksek katma değerli ürünler üretsin, kar marjı yüksek işler yapsın" ifadelerini kullandı.
Teknoloji üretemiyorsak geleceğimiz olamaz
"Teknoloji üretmezse Türkiye’nin geleceği yok" diyen Özlü, "Biz ihracatımızı artırmaya çalıştığımız zaman otomatik olarak ithalatımız da artıyor. Çünkü biz ara mamul, hammadde alıyoruz, enerji ithal ediyoruz. Onları işleyip satıyoruz. Şu andaki yapıda 10 dolara alıyorsak, 11 dolara satıyoruz. Yani katma değerimiz 1 dolar. Ne zaman ki Türkiye 10 dolara aldığı bir ürünü en az 20 dolara satarsa, o zaman Türkiye’nin cari açığı, dış ticaret açığı kapanır. Teknoloji üreten bir Türkiye’yi çok önemsiyorum. Bunun için de mevcut sistemi yeni baştan dizayn etmek gerekiyor. Bu sistem teknoloji üretmiyor" diye konuştu.

Devir Patent Tescil Ofisi.
#patenthaber #markatescili #patent #patenttescili #tasarımtescili #devirpatent
Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;Ülkesel Marka TesciliYurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut o
Read more »

blogs

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Yurtdışı Patent ( Uluslar Arası Patent PCT )
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Ailece robot üretiyorlar
İndirme Özelliği Nedeniyle Netflix`e Patent Davası Açıldı!
İÜ kimya alanında 2 yeni patent aldı
Patent Tescili
Marka Tescili