Leave your phone number, our team will communicate with you as soon as possible.
Name - Surname :
Phone :
let's call you
Huawei, Samsung a patent davası açıyor

Teknoloji dünyasındaki patent savaşları ve davaları bir süredir durulmuştu ancak şimdi Huawei ve Samsung arasında yeni bir savaş başlıyor.
Apple ve Samsung arasındaki patent savaşları nedeniyle yıllarca meşgul olan ABD mahkemeleri bu davaları sonuçlandırmış ve bir süredir ortalık sakinleşmişken şimdi de Huawei dava açıyor. Samsung’a dava açacak olan Çin teknoloji devi, Samsung’un patentini ihlal ettiğini savunuyor.

Çinli şirketin iddialarına göre, Samsung cep telefonlarında kendisine ait olan patentli teknolojileri ve yazılımları kullanıyor. Bu iddia ile Çin’de ve ABD’de dava açan şirket, daha önce Apple’ın yaptığı gibi, Samsung’tan milyar dolarlık tazminat kazanmak peşinde değil, aksine para cezası yerine Samsung’un patentlediği başka teknolojileri kullanmak ve patentlerde ortak sahiplik istiyor. Diğer bir deyişle, telefon piyasasında kullanılan teknolojilerde hak sahibi olarak diğer firmaların ürünleri üzerinde kontrol ve gelir elde etmek istiyor.

Huawei’nin bu talebi, davanın asıl amacının Samsung’u pazarlık yapmaya zorlamak olduğunu düşündürüyor. Şirket amacına ulaşırsa, pek çok başka üreticiyle yeni iş imkanları ortaya çıkacak. ABD’deki mahkemede işleri biraz zor olsa da, şirketlerinin dünya pazarlarına hakim olmasını isteyen Çin’deki mahkemelerde Huawei’nin elinin güçlü olacağı düşünülüyor.

Samsung ise henüz bu dava haberleri hakkında bir açıklama yapmış değil ancak daha önce Apple’dan ağzı yanan Samsung’un patent davalarına karşı çok daha hassas olduğu biliniyor. Samsung’un benzer bir hüsrana uğramaktan çekinmesi halinde iki firmanın mahkeme dışında kendi aralarında anlaşması da mümkün görünüyor.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;Ülkesel Marka TesciliYurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut o
Read more »

blogs

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Yurtdışı Patent ( Uluslar Arası Patent PCT )
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Ailece robot üretiyorlar
İndirme Özelliği Nedeniyle Netflix`e Patent Davası Açıldı!
İÜ kimya alanında 2 yeni patent aldı
Patent Tescili
Marka Tescili