Leave your phone number, our team will communicate with you as soon as possible.
Name - Surname :
Phone :
let's call you
Marka Sorgulama İşlemi
Marka, hizmetlerin veya ürünlerin ayırt ediciliğini sağlayan veya diğer kurum ya da kurumlardan ayrılmasını sağlayan her türlü işarete denir. Marka tescil işleminin temeli kullanılan unsurun ayırt edici olmasıdır. Harfler, rakamlar, işaretler hatta isim ve soy isim dahi marka tescili ile korunabilmektedir. Kullanılacak markanın veya işaretin ürünün veya hizmetin bir unsuru olarak kullanılabilmesi ve tüm haklarının kullanan kişide olabilmesi için Türk Patent Enstitüsü nezdinde marka tescil koruma başvurusunun yapılmış olması ve bu hakkın kazanılmış olması gereklidir. Markanın koruma süresi başvurunun yapılması anından itibaren 10 yıldır. Tescil başvuru süreci ise yaklaşık olarak 11-12 ay sürebilmektedir. Marka koruma süresi boyunca yani 10 yıl süre ile başka kurum veya kuruluş markayı izinsiz kullanamaz, markayı elinde bulunduran isterse başkalarına bu hakkı kullandırabilir veya devredebilir.

Marka Tescil Süreci Ve Marka Sorgulama İşleminin Önemi;
Marka başvurusu yapıldıktan sonra Türk Patent Enstitüsü uzmanları tarafından öncelikle başvuru marka olabilecek yapıdamıdır ve daha önce yapılan bir başvuruya benzer özellikler taşıyormu diye araştırma yapar. Genelde marka başvurularının tescil ile sonuçlanmama durumları çoğunlukla önceden yapılan başvurular ile benzerlik işleminin doğru yapılamamasından kaynaklandığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Marka uzmanının yaptığı araştırma ile eğer başvuru kısmen veya tamamen reddedilmesi durumunda gerekçeye itiraz hakkı vardır. Tabi burada dikkat edilmesi gereken nokta itiraza haklı bir gerekçemizin olması durumudur. Hiçbir firma ya da kişi böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemez tabiki bu durum bazen kuruluşa maddi manevi zararlar verebilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için marka sorgulama işleminin uzman bir firma marka vekili ve özel program veritabanı ile mümkündür. Marka sorgulama işlemini Türk Patent Enstitüsü web sitesi aracılığı ile yapabileceğiniz gibi resmi vekil ofisler aracılığı ile de yapabilirsiniz.
Devir  Patent markanızın oluşturulma aşamasından araştırma ve sorgulama aşaması ve nihayet tescil aşaması ve sonrasında marka koruma aşamalarına kadar sizlere tam kapsam vekillik hizmeti vermektedir. 2011 yılından beri Tüm Türkiye ye hizmet veren Marka Vekil firma olan Devir Patent uzman kadrosu ve altyapısı ile tescil öncesi ve tescil sonrası koruma bazında güvenebileceğiniz bir firmadır.
Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;Ülkesel Marka TesciliYurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut o
Read more »

blogs

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Yurtdışı Patent ( Uluslar Arası Patent PCT )
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Ailece robot üretiyorlar
İndirme Özelliği Nedeniyle Netflix`e Patent Davası Açıldı!
İÜ kimya alanında 2 yeni patent aldı
Patent Tescili
Marka Tescili