Leave your phone number, our team will communicate with you as soon as possible.
Name - Surname :
Phone :
let's call you
Tpe Fikri Haklar, Genetik Kaynaklar ve Geleneksel Bilgi Uluslararası Konferansı
Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Habib Asan, "Küresel biyoteknoloji pazarının 2020 yılına kadar 2 trilyon avroya ulaşacağı tahmin ediliyor" dedi.

TPE'de Fikri Haklar, Genetik Kaynaklar ve Geleneksel Bilgi Uluslararası Konferansı düzenlendi. Konferansa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Ali Atlıhan, TPE Başkanı Habib Asan, WIPO Genel Direktörü Francis Gurry, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş katıldı. Konferansta konuşan TPE Başkanı Asan, konferansın genetik kaynaklar ve geleneksel bilginin korunması anlamında dünya ve yakın coğrafyadaki gelişmelerin ilk ağızdan takip edilmesine imkan sağlayacağını, konuyla ilgili uzmanların uluslararası temsilcilerle bilgi alışverişinde bulunacağını ve Türkiye şartlarına uygun bir koruma politikası belirlemesine katkı sağlayacağını söyledi. Asan, "Genetik kaynak ve geleneksel bilgilerin yoğun kullanıldığı biyoteknoloji alanında OECD verilerine göre son 5 yılda yüzde 11 büyüme görüldü. Küresel biyoteknoloji pazarının 2020 yılına kadar 2 trilyon avroya ulaşacağı tahmin ediliyor" ifadelerini kullandı.
Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) nezdinde 2001 yılından itibaren yürütülen çalışmalar başta olmak üzere uluslararası platformlardaki tüm gelişmelerin TPE ve Türkiye'nin ilgili tüm kurum ve kuruluşları tarafından yakından takip edildiğini kaydeden Asan, Enstitü ile diğer ülkelerin fikri mülkiyet ofisleri arasındaki ilişkinin bugün hiç olmadığı kadar olumlu düzeyde seyrettiğini ve WIPO'nun ve Genel Direktörü Francis Gurry'nin kişisel katkılarıyla Türkiye'de komşu ülkelerden katılımcıların da burslu olarak eğitim görebileceği Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı'nın açılması konusunda nihai aşamaya gelindiğini bildirdi. Fikri Mülkiyet Eğitim Merkezleri'nin kurulması yönündeki telif haklarında yürütülen çalışmalar ve WIPO'nun sağladığı desteklerle önemli gelişmeler kaydedildiğini söyleyen Asan, bu kapsamda eğiticilerin eğitimi programının devam ettiğini, gelecek yıl içinde de eğitim merkezlerinin faaliyete geçeceğini ifade etti. TPE uzmanlarının son 4 yıldır WIPO'da kısa dönemli uzman olarak çalışması ve enstitüdeki görevlerine dönmelerinin yürütülen tescil çalışmalarına ve hizmet kalitesine büyük katkı sağladığını belirten Asan, şunları kaydetti: 
"Enstitümüzün Patent İşbirliği Anlaşması kapsamında Uluslararası Araştırma ve Uluslararası Ön İnceleme Otoritesi olarak kabul edilmesi ve ayrıca açılması planlanan yeni WIPO harici ofisinin ülkemizde hizmete girmesi amacıyla yapmış olduğumuz başvurular konusunda da olumlu katkıların devamını bekliyoruz."
WIPO Genel Direktörü Francis Gurry ise, Türkiye'nin fikri mülkiyet hakları konusunda özellikle son 10 yılda başarılı performans sergilediğini belirterek şunları kaydetti: 
"Yurt içinde fikri mülkiyet başvuruları çift haneli arttı. Türkiye dünyada en fazla uluslararası patent başvurusu yapan 23'üncü, en fazla uluslararası marka başvurusu yapan 11'inci ülke. En fazla uluslararası tasarım başvurusu yapan ülkeler arasında da 7'nci sırada."
Konuşmaların ardından TPE Başkanı Asan, WIPO Genel Direktörü Gurry ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbiş, Fikri Mülkiyet Yüksek Lisans Programı'nın hayata geçirilmesine ilişkin protokolü imzaladı. 

Devir Patent Tescil Ofisi. 
Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;Ülkesel Marka TesciliYurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut o
Read more »

blogs

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Yurtdışı Patent ( Uluslar Arası Patent PCT )
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Ailece robot üretiyorlar
İndirme Özelliği Nedeniyle Netflix`e Patent Davası Açıldı!
İÜ kimya alanında 2 yeni patent aldı
Patent Tescili
Marka Tescili