Leave your phone number, our team will communicate with you as soon as possible.
Name - Surname :
Phone :
let's call you
Türkiye patent başvurusunda en iyi ilk 25 ülke arasında
Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün raporuna göre, Türkiye en iyi durumdaki 25 ülke içerisinde, 2014’teki 5 bin 97 patent başvurusu ile 25’inci sırada yer aldı. Özellikle tüketim maddeleri alanlarında en çok başvuru yapıldığı görüldü. Listenin başına ise 928 bin 177 başvuru ile Çin yerleşti.

Birleşmiş Milletler’in özelleşmiş 17 örgütünden biri olan, İsviçre Cenevre merkezli Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ‘Dünya Fikri Mülkiyet Göstergeleri’ raporunu açıkladı. Raporda dünya çapında 2014’te gerçekleşen patent başvuruları incelendi. Buna göre 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 4.5 büyüme ile dünya çapında 2 milyon 680 bin 900 patent başvurusu yapıldı. Çin iki büyük rakibi ABD ve Japonya’yı geride bırakarak en çok başvuru yapan ülke oldu. Türkiye ise, 5 bin 97 patent başvurusu ile en iyi durumdaki 25 ülke içerisinde yer aldı. Türkiye’nin özellikle tüketim maddeleri alanlarında en çok patent başvurusu gerçekleştirdiği görüldü.

ABD VE JAPONYA’NIN TOPLAMI BİR ÇİN YAPMIYOR

2014’te dünya çapında gerçekleşen patent başvurularında Çin 928 bin 177 ile ilk sırada yer alırken, onu 578 bin 802 ile ABD ve 325 bin 989 ile Japonya takip etti. Çin tek başına takipçisi iki ülkeden daha fazla başvuru yaparken, yıllık büyümede de tüm ülkelerin önüne geçti. Ancak Çin’in yurtdışı patent başvurularında ABD ve Japonya’nın oldukça gerisinde kaldığı görüldü. Yurtdışı patent başvurularında uluslararası şirketlerin katkıları nedeniyle ABD ve Japonya daha iyi performans sergiledi. 2014’te dünya genelinde patent başvurularında gerçekleşen yüzde 4.5’lik büyüme oranı, önceki 4 yılın yüzde 7 ile 10 arasında değişen büyüme artışı ortalamalarını yakalayamadı.

ASYA LİDER

Patent başvurularının bölgesel dağılımında ise Asya yüzde 60 ile liderliği sürdürüyor. Bu kıtayı Kuzey Amerika yüzde 22.9, Avrupa ise yüzde 12.9 ile takip etti. 2004 ve 2014 yıllarının karşılaştırıldığı, patent başvuru dağılım trendlerinde Asya’nın yüzde 49’daki oranını yükselttiği, rakibi Avrupa ve Kuzey Amerika’nın ise kan kaybettiği görüldü.

TÜRKİYE EN İYİLERİN SONUNCUSU

Raporda, Türkiye en çok patent başvurusunda bulunan 25 ülke arasında, 2014’te yapılan 5 bin 97 başvuru ile 25’inci sırada yer aldı. Türkiye böylelikle geçen yıl 2013 verilerinden faydalanılarak oluşturulan raporda 25’inci sırada yer alan Ukrayna’nın koltuğuna oturmuş oldu. Raporda ekonomik büyüklük açısından Türkiye’nin gerisinde yer alan Tayland, İsrail ve İran’ın listede daha üst sıralara yerleşmesi dikkat çekti. İran ise gelişmekte olan çoğu ülkeyi geride bırakarak, yüzde 18.5 olan yıllık en yüksek ikinci büyüme oranı ile 15’inci oldu.

BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖNDE

Raporda bilgi ve iletişim teknolojilerinin yüzde 7.8 ile en çok patent başvurusu yapılan alan olduğu da vurgulandı. Onu yüzde 7.4 ile elektrikli makineler ve enerji takip etti. En iyi 20 ülke arasında dijital iletişim ve medikal teknoloji gibi alanlara karşı ilgi de son yıllarda artış gösterdi. Ülkelerin hangi alanlarda daha çok başvuru yaptığı da incelendi. Rusya gıda kimyası; Fransa ve Almanya taşımacılık; Çin, Güney Kore ve Japonya elektrikli makineler; ABD ve İngiltere bilgisayar teknolojileri; Türkiye ise tüketim maddeleri alanlarında en çok başvuru yaptı.
Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;Ülkesel Marka TesciliYurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut o
Read more »

blogs

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Yurtdışı Patent ( Uluslar Arası Patent PCT )
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Ailece robot üretiyorlar
İndirme Özelliği Nedeniyle Netflix`e Patent Davası Açıldı!
İÜ kimya alanında 2 yeni patent aldı
Patent Tescili
Marka Tescili