Leave your phone number, our team will communicate with you as soon as possible.
Name - Surname :
Phone :
let's call you
Türkiyede en çok markalaşan sektörler
Türkiye’de markalaşma iştahı enyüksek sektörler; reklamcılık ve e-ticaret.
1995 yılından bu yana kanun hükmünde kararnameler ile yönetilen fikri ve sınai haklar alanı ilk kez kanuna kavuşuyor. Ekim ya da Kasım ayında Fikri ve Sınai Mülkiyet Kanunu'nun meclisten geçmesi bekleniyor. 1995 – 2016 arası “kanun hükmünde kararnameyle yönetilen” süreçte Türkiye'nin markalaşma serüveninin tablosunu görmek için bir araştırma yaptı. Bu araştırma için, Türk Patent Enstitüsü'nün 18 yıllık “marka tescil” rakamları incelendi. Buna göre son 18 yılda açık ara, en çok marka tescili 159 bin 926 ile Reklam, Danışmanlık ve E-Ticaret alanlarında oldu.
18 yıllık (1998 – 2015) süreci kapsayan araştırmanın sonuç tablosu şöyle:
1.    Reklam, Danışmanlık, E-Ticaret: 159 bin 926
2.    Ölçme Aletleri, Elektronik Aletler, Kaydedici Cihazlar ve Yazılımları: 77 bin 358
3.    İç ve Dış Giyim: 74 bin 066
4.    Et, Süt Ürünleri, Bakliyat ve Yağlar: 71 bin 458
5.    Gıda Ürünleri (Kahve, Unlu Mamuller, Baharat, Şekerlemeler): 64 bin 496
6.    İlaçlar, Bebek Mamaları, Çocuk Bezleri: 60 bin 374
7.    Eğitim, Seminer, Eğlence, Baskı, Program Yapım Hizmetleri: 56 bin 568
8.    Kozmetik ve Temizlik Malzemeleri: 49 bin 780
9.    İnşaat, Temizlik ve Bakım Hizmetleri: 47 bin 805
10.    Restorant ve Konaklama Hizmetleri: 46 bin 908
İLGİLİ HABER Milli Eğitim'de hedef her iki öğrenciden birine mesleki eğitim
Milli Eğitim’de hedef her iki öğrenciden birine mesleki eğitim

MARKALAŞMA KONUSUNDAKİ EN İSTEKLİ MESLEKLER

Rakamları yorumlayan uzmanlar,  "marka başvuruları ile marka tescilleri arasındaki farka” işaret ederek şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu araştırmada marka tescillerini esas aldık. Tescil edilmesi talebiyle TPE'ye yapılmış her marka başvurusunun kabul edilmeyebileceğini söylememiz gerek. Rakamlar, en çok kabul gören meslekler tasnifini esas alarak kategorize edilmiştir. İlk 10 meslek grubu listesi, gerçekten de markalaşma konusunda en istekli meslek gruplarına işaret etmektedir.Marklarına değer veren, markasına yatırım yapan, kişi, kurum, sektör, şehir ve ülkelerin tüketici algısında seçici hale geldiği ve daha başarılı olduklarını gözlemliyoruz.”
İLK 3 SIRADA ÜÇ BÜYÜK İL

1995-2015 yılları arasında toplam 619 bin 412 marka tescil edildi. Bunlardan 323 bin 595'i İstanbul'da yapıldı. 2'inci sırada 45 bin 954 ile Ankara bulunuyor. 3'üncü sırada 37 bin 940 ile İzmir; 4'üncü sırada 26 bin 704 ile Bursa; 5'inci sırada ise 14 bin 984 ile Antalya var. En az marka tescili yapılan il ise 53 rakamıyla Bayburt.
Rakamları ülkeler bazında değerlendirmek gerektiğinde ise tablo şöyle:
1995-2015 yılları arasında Türk Patent Enstitüsüne en çok marka başvurusunda bulunan ülke,  36 bin 350 ile Amerika Birleşik Devletleri. Amerika'yı sırasıyla, Almanya, İsviçre ve İtalya takip ediyor.

Devir Patent Tescil Ofisi.
Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Rüçhan Hakkı olarak da bilinen öncelik hakkı sayesinde bir marka sahibi ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yaparsa, koruma tarihi ilk başvuru tarihi olarak kabul edilir ve siz marka sahiplerine büyük avantaj sağlar. Rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri yapılmaktadır.Yurtdışında markaların korunması için siz müvekkillerimizin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda izlenebilecek alternatif yollar;Ülkesel Marka TesciliYurtdışında istenen ülkede o ülkenin kendi mevzuatlarına göre yapılabilecek marka başvurusudur. Diğer başvuru sistemlerine belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Konu hakkında detaylı bilgi için uzman arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.Yurtdışında marka tescil başvurusu ülkesel bazda (ulusal) yapılabildiği gibi çeşitli ülkeleri kapsayan toplu sistemlerle de yapılabilir. Tüm dünyada geçerli tek bir tescil sistemi mevcut o
Read more »

blogs

Markanız Yurt Dışında Tescilli mi ?
Yurtdışı Patent ( Uluslar Arası Patent PCT )
TÜBİTAK reformuyla 'sahipli Ar-Ge' modeli geliyor
Ailece robot üretiyorlar
İndirme Özelliği Nedeniyle Netflix`e Patent Davası Açıldı!
İÜ kimya alanında 2 yeni patent aldı
Patent Tescili
Marka Tescili